Ogrzewanie gazowe czy pompa ciepła?

Wybranie odpowiedniego sposobu ogrzewania domu to w wielu przypadkach dosyć trudna sprawa. Powodem takiego stanu rzeczy jest duża ilość dostępnych możliwości. Najczęściej wybierane są w tym przypadku jednak pompy ciepła oraz ogrzewanie gazowe. Który z tych sposobów ogrzewania domu jest więc najlepszym rozwiązaniem?

Spis treści

Ogrzewanie domu

Pompa ciepła czy gaz?

Kotły gazowe

Ogrzewanie gazem ziemnym

Zalety ogrzewania gazowego

Wady ogrzewania gazowego

Koszty ogrzewania gazem

Kiedy zdecydować się na gazowy kocioł kondensacyjny?

Czym jest pompa ciepła?

Dostępne rodzaje pomp ciepła

Zalety pompy ciepła

Wady pompy ciepła

Gdzie sprawdzi się pompa ciepła?

Koszty instalacji i eksploatacji pompy

Podsumowanie

Ogrzewanie domu

Sposobów ogrzewania domu jest całkiem sporo. Pompy ciepła i ogrzewanie za pomocą kotła gazowego są jednak najbardziej powszechne. Warto poznać wady i zalety wszystkich tych rozwiązań, aby spośród nich wybrać takie, które sprawdzi się najlepiej w przypadku konkretnego domu i pozwoli na ogrzanie zarówno pomieszczeń jak i ciepłej wody użytkowej.

Pompa ciepła czy gaz?

Pompa ciepła czy gaz – wiele osób zadaje sobie to pytanie. Zarówno pompy ciepła jak i ogrzewanie gazowe ma swoje wady i zalety. Wszystko zależy tak naprawdę od Twoich potrzeb oraz tego, jak duży posiadasz dom. Dany system grzewczy sprawdza się różnie w zależności od wielu czynników. Warto zapewnić sobie więc odpowiedni komfort cieplny, wybierając sprzęt, który spełni wszelkie Twoje oczekiwania.

Kotły gazowe

Wybór kotła gazowego zasilanego przez gaz ziemny może być dobrym rozwiązaniem ze względu na stosunkowo niskie koszty ogrzewania. W przypadku gazu ziemnego cena energii elektrycznej jest niższa niż w przypadku gazu płynnego. Trzeba jednak uwzględnić koszty takie jak przyłącze gazowe czy też sam kocioł gazowy. Trzeba mieć też na uwadze to, że jeśli dom nie ma przyłącza gazu, kupno zbiornika na gaz może nie być opłacalne.

Ogrzewanie gazem ziemnym

Ogrzewanie gazowe musi być przede wszystkim przyłączone do sieci gazowej. W przeciwnym razie konieczny jest montaż specjalnego zbiornika. Plusem jest jednak to, że piec gazowy jest prosty w montażu – po instalacji należy go jedynie ustawić w taki sposób, by był on jak najbardziej ekonomiczny. Problemem dla niektórych może być jednak koszt jeśli chodzi o montaż kotła kondensacyjnego, który może wynieść do ok. 3000 zł.

Zalety ogrzewania gazowego

Wykorzystanie kotła gazowego to dosyć tani sposób ogrzewania domu. Jest to tanie i wydajne źródło ciepła, które pozwoli bezproblemowo ogrzać cały dom oraz ciepłą wodę użytkową. W kwestii bezpieczeństwa istotne będzie natomiast to, że zamknięta komora spalania chroni przed ulatnianiem się gazu. Piec gazowy jest też nie tylko ekonomiczny, ale również ekologiczny.

Wady ogrzewania gazowego

W przypadku kotła gazowego istotne jest znajdowanie się w pobliżu sieci gazowniczej. W przeciwnym razie konieczny jest montaż zbiornika, który pochłania dodatkowe fundusze – podobnie jak system odprowadzania spalin. Problemy związane z dostępem do sieci gazowej bywają dosyć powszechne, szczególnie na mało zamieszkanych terenach. W wielu przypadkach związane jest też to z długim oczekiwaniem na pozwolenie na przyłączenie do sieci.

Koszty ogrzewania gazem

Pozyskanie energii cieplnej w przypadku ogrzewania gazem jest dosyć tanie i wynosi ok. 0,32 zł za 1 kWh. Jeżeli chodzi o dom o powierzchni ok 100 m2, roczny koszt w przypadku ogrzewania gazem powinien wynieść w granicach 1500 zł. Należy jednak pamiętać, że jest to wartość uśredniona i w rzeczywistości może wynieść więcej.

Kiedy zdecydować się na gazowy kocioł kondensacyjny?

Jeżeli w Twojej okolicy znajduje się przyłącze sieci gazowniczej, ogrzewanie gazowe będzie bardzo dobrym wyjście. Kocioł gazowy bardzo dobrze współpracuje również z ogrzewaniem podłogowym. Należy wspomnieć również o tym, że obecne kotły gazowe są bardzo zaawansowane, a co za tym idzie – w pełni bezpieczne.

Czym jest pompa ciepła?

Pompy ciepła słyną z wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła jest bardzo skuteczne i tanie. W pompach ciepła energię cieplną pozyskuje się z gruntu lub też powietrza. Inwestycja w instalacje grzewcze oparte o odnawialne źródła energii staje się coraz bardziej popularna.

Dostępne rodzaje pomp ciepła

Jeśli chodzi o rodzaje pomp ciepła to najczęściej wybierana jest powietrzna pompa ciepła oraz gruntowa pompa ciepła. To na jaką pompę ciepła się zdecydujesz, zależy głównie od Twoich potrzeb i tego, jakie możliwości oferuje dana nieruchomość. Trzeba pamiętać jednak o tym, że pompa ciepła działa pod warunkiem zasilania z sieci elektrycznej.

Zalety pompy ciepła

W kontekście kosztów, najbardziej opłacalne są pompy ciepła gruntowe – są ok. dwa razy tańsze niż używanie gazowej instalacji grzewczej. Ogrzewanie pompą ciepła jest tanie i w pełni ekologiczne – roczne koszty ogrzewania w przypadku współpracy z instalacją fotowoltaiczną mogą spaść praktycznie do zera.

Wady pompy ciepła

Niekiedy w przypadku powietrznych pomp ciepła urządzenie może pracować dosyć głośno. Koszty związane z montażem pompy ciepła mogą być dosyć wysokie, dlatego sporo osób decyduje się na dofinansowanie. Pompy gruntowe natomiast nie wszędzie będą mogły zostać zamontowane, a ich koszt będzie wyższy niż montaż powietrznej pompy ciepła.

Gdzie sprawdzi się pompa ciepła?

Powietrzną pompę ciepła można bez problemu zamontować w już istniejącym domu. Gruntowe pompy ciepła będą natomiast łatwiejsze do wykonania w momencie, gdy jesteś dopiero na etapie budowania nieruchomości. Wraz z pompą ciepła doskonale sprawdzi się również ogrzewanie podłogowe.

Koszty instalacji i eksploatacji pompy

Największy koszt związany jest z instalacją sprzętu. Roczny koszt ogrzewania wynosi ok. 2000 zł, choć przy obecności fotowoltaiki będzie on znacznie niższy.

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach więcej osób decyduje się na powietrzne pompy ciepła lub montaż pompy ciepła gruntowej. Gaz również ma jednak swoje zastosowanie, a ostateczny wybór jest kwestią zupełnie indywidualną.

 

Polecane wpisy na blogu: