Gdzie zamontować i jaki rodzaj wybrać powietrznej pompy ciepła?
Powietrzna pompa ciepła to bardzo cenione rozwiązanie grzewcze ostatnich lat. Jej popularność wynika z tego, że instaluje się je znacznie szybciej, prościej i taniej niż modele czerpiące ciepło z gruntu lub wody. OK, zdecydowałeś się na zakup – gdzie jednak należy pompę ciepła zamontować? Miejsce instalacji zależy w istocie od jej rodzaju.
Jednostki zewnętrzne powietrznej pompy ciepła instaluje się w ogrodzie lub przy ścianie zewnętrznej domu – byleby nie za daleko od niego. Jednak ze względu na powstający w czasie działania pompy hałas najlepiej nie montować jej w pobliżu ściany sypialni. Pamiętaj również o tym, że w trakcie pracy powietrzna pompa ciepła może skraplać znaczne ilości wody zawartej w powietrzu, która spływa do tacy ociekowej. Aby skutecznie, a jednocześnie w prosty sposób ją usunąć, warto zamontować agregat pompy ciepła na grubym podkładzie z tłucznia, w którym układa się rurę drenarską. Mimo wszystko jednak przez kilka dni w zimie przed pompą ciepła i tak może powstawać lód, a to przez zamrożenie odpływu z tacy ociekowej. Jak widać, lokalizacja jednostki zewnętrznej pompy ciepła ma duże znaczenie.
Najczęściej stosowane powietrzne pompy ciepła to jednostki monoblokowe lub typu split.
Powietrzna pompa ciepła typu monoblok
W tym rodzaju pomp ciepła zarówno układ termodynamiczny jak i część obiegu wody kotłowej znajduje się w jednym kompaktowym module zewnętrznym. Zaletą takiego układu jest prosty montaż i nieco więcej wolnego miejsca w kotłowni. Zdecydowaną wadą jest fakt, że w jednostce zewnętrznej mamy przepływ wody, gdzie w przypadku dłuższej przerwy dostawy prądu istnieje ryzyko jej zamarznięcia, natomiast napełniając instalację C.O. roztworem nisko krzepnącym nie mamy tego problemu, aczkolwiek pogarszamy wówczas parametry przepływowe i termodynamiczne układu.
Powietrzna pompa ciepła typu split
ten typ pompy ciepła składa się podobnie jak w przypadku monobloku z jednostki zewnętrznej, z tą różnicą że część układu termodynamicznego (wymiennik freon/woda) oraz układu obiegu wody kotłowej znajduję się w jednostce montowanej wewnątrz budynku. Wadą jest konieczność wykonania instalacji freonowej pomiędzy jedn. wewn. i zewn. wymaganego przez odpowiednio uprawioną i wykwalifikowaną firmę montażową. Natomiast niewątpliwą zaletą jest to, że można już napełniać instalację wodą, bez żadnego ryzyka jej zamarznięcia. Montaż pompy ciepła koniecznie powinien zostać wykonany przez fachowców.
Pompa obiegowa CO – rola w instalacjach centralnego ogrzewania
Każda z instalacji centralnego ogrzewania oparta o nowoczesne źródła ogrzewania powinna być wyposażona w pompę obiegową. W tym wypadku mówimy o pompach ciepła. Decydując się na pompy ciepła na miejscu innego rodzaju ogrzewania, pamiętajmy, aby podłączyć pompę obiegową. Odpowiedni silnik pompy usprawni cały system. Sprawi, że temperatura wody będzie właściwa w każdym zakątku instalacji.
Pompa ciepła jest ekologicznym i ekonomicznym sposobem ogrzewania domu. Może być wykorzystywana np. do ogrzewania podłogowego jak i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Każdy producent pomp ciepła ma w swojej ofercie szeroki wybór pomp ciepła, które można dopasować do różnych warunków. Odpowiednia moc jest bardzo ważna, przy niskich temperaturach zewnętrznych. Ważne jest również miejsce montażu pompy ciepła. Wiele osób zastanawia się gdzie zamontować pompe co. Jeżeli odpowiednio dobierzemy jednostkę zewnętrzną, to pompa ciepła pracuje bardzo wydajnie.
Zastanawiasz się pompy ciepła gdzie zamówić? Skontaktuj się z nami!
Przeczytaj również ogrzewanie gazowe czy pompa ciepła?
Polecane wpisy na blogu: