Ogrzewanie gazowe a pompa ciepła – co się opłaca?

Rosnące koszty ogrzewania domu sprawiają, że sporo właścicieli domów zastanawia się nad tym, jakie rozwiązanie w tej kwestii jest dla nich najlepsze. Najwięcej osób zastanawia się przede wszystkim nad ogrzewaniem gazowym oraz pompami ciepła. Warto sprawdzić wady i zalety tych rozwiązań, aby móc wybrać najlepszą dla siebie opcję i by każdy sezon grzewczy był komfortowy oraz nie pochłaniał dużych ilości pieniędzy. Dobrym rozwiązaniem są również gazowe pompy ciepła.

Spis treści

Ogrzewanie domu – co wybrać?

Czy warto zakładać ogrzewanie gazowe?

Dotacje na ogrzewanie gazowe

Jakie jest zużycie gazu w domu jednorodzinnym?

Ile kosztuje ogrzewanie gazowe domu jednorodzinnego?

Koszt montażu instalacji gazowej w domu

Ogrzewanie gazowe – zalety

Ogrzewanie gazowe – wady

Czym jest pompa ciepła?

Sposób działania pompy ciepła

Skuteczność i wydajność pomp ciepła

Kiedy warto zdecydować się na pompę?

Dotacje na założenie pompy ciepła

Ile prądu zużywa pompa?

Koszt założenia pompy ciepła w domu

Koszty eksploatacji pomp ciepła

Zalety pomp ciepła

Wady pomp ciepła

Połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką

Na jakie ogrzewanie się zdecydować?

Podsumowanie

Ogrzewanie domu – co wybrać?

Odpowiednio ocieplony dom to sprawa kluczowa nie tylko w sezonie jesienno-zimowym. Każdy z nas chce przecież móc cieszyć się odpowiednim komfortem we własnych czterech ścianach. Z tego właśnie powodu należy wybrać taki system grzewczy, który ten komfort zapewni we właściwym stopniu. Ma to ogromne znaczenie również w kontekście zdrowia – chłód w pomieszczeniach przyczynia się bowiem do pojawiania się różnego rodzaju problemów.

Czy warto zakładać ogrzewanie gazowe?

Montaż ogrzewania gazowego niesie ze sobą wiele korzyści. Jest to skuteczny i bardzo popularny sposób na to, by skutecznie ogrzać swój dom. Sporo osób stawia również na ogrzewanie podłogowe gazowe, choć w tym przypadku przydają się dodatkowo kotły kondensacyjne. Centralne ogrzewanie gazowe pozwala dystrybuować ciepło do grzejników umieszczonych w poszczególnych pomieszczeniach. Warto wspomnieć też o tym, że kotły gazowe są bezobsługowe.

Dotacje na ogrzewanie gazowe

Aby posiadać ogrzewanie gazowe w domu można również ubiegać się o dotację na montaż instalacji gazowej. Maksymalna dotacja wynosi 4,5 tys. zł, natomiast w przypadku domów, które nie posiadają jeszcze przyłącza gazowego kwota wynosi 6750 zł na wykonanie przyłącza i kotłowni. Założenie instalacji gazowej wcale nie musi być więc aż tak dużym wydatkiem i dotacja jest w tym przypadku czymś, z czego zdecydowanie warto skorzystać.

Jakie jest zużycie gazu w domu jednorodzinnym?

Jeśli chodzi o zużycie gazu ziemnego w domu jednorodzinnym to wiele zależy tutaj przede wszystkim od jego powierzchni oraz od tego, czy jest to nowoczesne budownictwo czy też budynek ma już swoje lata. Można jednak przyjąć, że średnie zużycie gazu w skali roku to około 2000 m3. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę, że koszty jeśli chodzi o gaz ziemny mogą się zmieniać.

Ile kosztuje ogrzewanie gazowe domu jednorodzinnego?

Ceny gazu znacząco się w ostatnim czasie zmieniają. Oznacza to że wykorzystując gaz ziemny lub gaz płynny, końcowe koszty ogrzewania domu mogą być różne. Na chwilę obecną orientacyjny koszt ogrzewania gazem w momencie gdy zapotrzebowanie energetyczne budynku jest niskie to ok. 4500 zł. Trzeba mieć jednak na uwadze, że to ile kosztuje ogrzewanie domu gazem uzależnione jest od wielu czynników.

Koszt montażu instalacji gazowej w domu – gazowa pompa ciepła cena

Cena montażu uzależniona jest w dużej mierze od rodzaju kotła. Współczesne kotły posiadają zaawansowane sterowniki, które oszczędzają gaz ziemny, jednocześnie zmniejszając rachunki. Całkowity koszt montażu instalacji gazowej dla gospodarstw domowych to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych – biorąc pod uwagę kocioł. Gazowa pompa ciepła cena zależy od kilku elementów.

Ogrzewanie gazowe – zalety

Plusem ogrzewania gazowego jest bez wątpienia fakt, iż nie wpływa ono tak na środowisko naturalne jak chociażby kocioł węglowy. Koszt ogrzania domu jest stosunkowo niski w porównaniu z innymi powszechnymi metodami – jak w przypadku ogrzewania węglem. Ogrzewanie gazem jest również bezobsługowe, choć użytkownik musi kontrolować stan gazu. Opinie o ogrzewaniu gazowym są bardzo korzystne, więc warto wziąć takie rozwiązanie jakim są gazowe pompy ciepła pod uwagę.

Ogrzewanie gazowe – wady

W domach o niskiej izolacji termicznej koszty ogrzewania gazowego mogą być dosyć spore. W dodatku sam koszt inwestycji jest dosyć wysoki ze względu na konieczność zakupu kotła. Ogrzewanie gazem to konieczność podłączenia instalacji do sieci gazowej lub zbiornika na działce. To ile kosztuje ogrzewanie gazowe zależy od izolacji domu oraz jego powierzchni. Obecnie jest to jednak tańsze rozwiązanie niż ogrzewanie domu węglem ze względu na jego ceny.

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które pobiera energię cieplną z otoczenia i przekształca ją w energię grzewczą, która wykorzystywana jest do ogrzewania pomieszczeń oraz ciepłej wody użytkowej. Ogrzewanie domu w ten sposób staje się coraz popularniejsze. Dzieje się tak ze względu na koszty ogrzewania, które są stosunkowo niskie, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę możliwości podłączenia fotowoltaiki.

Sposób działania pompy ciepła

Ogrzewanie elektryczne działa na zasadzie poboru ciepła od źródła i przekształceniu go w energię cieplną. Koszty ogrzewania domu znacząco wówczas maleją i jest to jeden z głównych powodów, dla których coraz więcej osób decyduje się na to, by zamontować u siebie w domu takie urządzenie. Dużo zależy oczywiście od tego, ile wynosi roczne zapotrzebowanie energetyczne danego domu.

Skuteczność i wydajność pomp ciepła

Roczne zapotrzebowanie energetyczne domu o powierzchni ok. 100 m2 wynosi mniej więcej 7000 kWh. Zużycie energii może nieco różnić się w zależności od indywidualnych czynników, ale pompa ciepła gwarantuje energię grzewczą, która w zupełności wystarczy do tego, by móc cieszyć się w swoim domu odpowiednim komfortem. Jest to skuteczne i tańsze rozwiązanie niż chociażby piec węglowy.

Kiedy warto zdecydować się na pompę?

W momencie gdy zależy Ci na redukcji kosztów ogrzewania domu, pompa ciepła jest doskonałym rozwiązaniem. Sporo zależy tutaj jednak od tego, jaki rodzaj pompy ma być użyty. W niektórych przypadkach lepiej jest zdecydować się na jej montaż w momencie, gdy jesteś dopiero na etapie planowania lub budowy domu. Wówczas będzie to zdecydowanie najprostsze i nie powinny pojawić się przy tym żadne niespodziewane problemy. Dzięki pompie będziesz miał odpowiednio ocieplony dom, a temperatura wody zawsze będzie idealna.

Dotacje na założenie pompy ciepła

Osoby które chcą założyć u siebie w domu pompę ciepła mogą liczyć na różnego rodzaju programy dofinansowujące. Jest to bez wątpienia rewelacyjne rozwiązanie, które może pozwolić zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. W konkretnym przypadku można ubiegać się o dofinansowanie nawet do 37 tys. zł – ma to miejsce w przypadku programu Czyste Powietrze Plus. Wielu właścicieli domów decyduje się na wymianę swoich dotychczasowych źródeł ogrzewania domu właśnie na pompę ciepła.

Ile prądu zużywa pompa?

Roczne zapotrzebowanie w przypadku pomp ciepła wynosi ok. 2000-3000 kWh na każde 100 m2. Jest to wartość uśredniona, która może zmieniać się w zależności od warunków i potrzeb konkretnych gospodarstw domowych. Warto zaznajomić się z zapotrzebowaniem energetycznym danego budynku o konkretnej powierzchni, by móc lepiej oszacować koszty eksploatacji oraz dodatkowe opłaty i móc w pełni cieszyć się korzyściami, jakie oferuje ogrzewanie za pomocą pompy ciepła.

Koszt założenia pompy ciepła w domu

W przypadku domu o powierzchni ok. 150 m2 koszt założenia pompy ciepła wynosi od ok. 28 do 43 tysięcy złotych. Różnice wynikają z wielu czynników jak chociażby klasa urządzenia oraz to czy w domu znajduje się ogrzewanie podłogowe czy też grzejnikowe. Jak w każdym przypadku dobrze jest również wcześniej postawić na prawidłowe docieplenie budynku, by uzyskiwane ciepło nie uciekało na zewnątrz. Sporo właścicieli domów o tym zapomina, a jest to główny element, który ma bezpośrednie przełożenie na koszty ogrzewania.

Koszty eksploatacji pomp ciepła

Koszt ogrzewania za pomocą pompy ciepła różni się w zależności od tego, jaka jest powierzchnia danego domu. Istotne jest również to, czy budynek posiada ogrzewanie podłogowe czy też fotowoltaikę, która w znaczącym stopniu redukuje koszt ogrzewania gospodarstw domowych.

Zalety pomp ciepła

Pompy ciepła posiadają sporo zalet, które sprawiają że każdego roku coraz więcej osób decyduje się na ich montaż we własnym domu. Przede wszystkim jest to bardzo ekologiczne źródło ogrzewania – używając pompy, nie zanieczyszcza się środowiska naturalnego. W dodatku jest to sprzęt, który może być całkowicie bezobsługowy. Montaż pompy nie sprawia większego problemu, szczególnie jeśli ma on miejsce na etapie budowy domu. Bardzo dużym plusem jest niski koszt ogrzewania oraz całkowite bezpieczeństwo w czasie eksploatacji urządzenia.

Wady pomp ciepła

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że pompy ciepła mają również pewne wady, które powinno brać się pod uwagę przy wyborze sposobu ogrzewania domu. Podstawową kwestią jest w tym przypadku dosyć wysoki koszt montażu całego systemu, choć sprawę ratuje tutaj w sporym stopniu możliwość uzyskania dofinansowania. W przypadku urządzeń niższej klasy ryzyko awarii rośnie – z tego powodu warto inwestować jedynie w sprawdzone sprzęty. Dla niektórych problemem może być również poziom hałasu, jaki urządzenie wytwarza podczas pracy.

Połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką

Rozwiązaniem które staje się coraz bardziej powszechne w kontekście pomp ciepła jest montaż fotowoltaiki. Ogrzewanie staje się wówczas bardzo tanie, ponieważ większość energii potrzebnej pompie wytwarzają panele słoneczne. Takie połączenie takie znakomite efekty – zarówno w kontekście wydajności jak i kosztów i znacząco przewyższa chociażby ogrzewanie węglowe. Jeśli więc chcesz mieć u siebie pompę ciepła, powinieneś wziąć również pod uwagę możliwość pozyskiwania energii ze słońca.

Na jakie ogrzewanie się zdecydować?

Zarówno ogrzewanie domu gazem jak i pompą ciepła mają swoje plusy i minusy. Koszty ogrzewania gazowego różnią się w zależności od cen surowca (ceny gazu) i od tego, czy budynek posiada ogrzewanie podłogowe gazowe czy też nie. W przypadku ogrzewania gazowego należy pamiętać o odpowiednim doborze kotła, natomiast wybierając pompę ciepła trzeba upewnić się, że urządzenie pozwoli na skuteczne ogrzanie całej powierzchni domu.

Podsumowanie

Ogrzewanie gazem ziemnym jest niezwykle popularne. Każdego roku sporo osób decyduje się na montaż sprzętu umożliwiającego ogrzewanie domu gazem ze względu na wysoką skuteczność i koszty eksploatacji. Pompy ciepła również mają jednak sporo zalet i w dodatku są w pełni bezpieczne dla środowiska oraz bezobsługowe. Ostateczny wybór jest jednak kwestią indywidualną, ale zawsze powinien być dobrze przemyślany, by końcowy efekt spełniał wszelkie oczekiwania i aby w domu żyło się komfortowo.

 

Polecane artykuły na blogu: