Ile kosztuje pompa ciepła? Cena i jej czynniki

Pompa ciepła to jedno z najpopularniejszych rozwiązań grzewczych ostatnich lat. Nic dziwnego – nie dość, że jest dobre dla środowisko, to jeszcze pozwala na dużą oszczędność związaną z rachunkami za ogrzewanie.

To prawda – choć inwestycja w pompę ciepła jest z biegiem czasu opłacalna i się zwraca, to na początku trzeba nastawić się na droższy zakup niż tradycyjne rozwiązanie grzewcze. Pod uwagę należy wziąć także koszt związany z montażem – nie poleca się wykonywanie go samodzielnie, a zostawienie tej czynności profesjonalistom.

Ile kosztuje pompa ciepła?

powietrzna pompa cieplna cena zależy od kilku czynnikówNie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Cena pompy ciepła zależy od kilku czynników – rozmiaru ogrzewanej powierzchni czy rodzaju pompy ciepła (inaczej kosztuje powietrzna pompa ciepła, a inaczej montaż pompy ciepła gruntowej). Najpopularniejsze typy to pompa ciepła gruntowa oraz pompa ciepła powietrzna. Zastanawiasz się ile kosztują pompy ciepła do ogrzewania domu i ciepłej wody użytkowej?

Gruntowa pompa ciepła może występować w wersji z kolektorami pionowymi oraz poziomymi. Te pierwsze są bardziej kosztowne ze względu na konieczność wykonania specjalistycznych odwiertów w głąb ziemi. Natomiast pompy gruntowe z kolektorami poziomymi, chociaż są tańsze w montażu, nakładają wymóg posiadania obszernej działki.

Koszt pompy ciepła działającej na bazie powietrza (powietrzne pompy ciepła) jest zdecydowanie niższy niż koszt pompy ciepła pozyskującej energię z gruntu. Wyróżnić możemy pompy ciepła powietrze-woda, a także powietrze-powietrze. Te pierwsze są znacznie popularniejsze, ponieważ pozwalają na ogrzanie budynku przy pomocy ogrzewania podłogowego. Natomiast pompy powietrze-powietrze, są zdecydowanie częściej montowane w krajach o cieplejszym klimacie. Ponieważ w okresie letnim służą one jako klimatyzatory, pompą ciepła można również chłodzić, to kolejna zaleta odnawialnych źródeł energii.

Zakup pompy ciepła wraz z wszelkimi potrzebnymi elementami i montażem najczęściej zamyka się w przedziale 20-70 000 złotych w zależności m.in. od rodzaju i producenta. Należy jednak pamiętać, że energia odnawialna jest darmowa, bo pobierana ze środowiska. To inwestycja, która się zwróci!