Powietrzna pompa ciepła – koszt eksploatacji

Powietrzna pompa ciepła to coraz częściej wybierane rozwiązanie do polskich domów. Choć panuje u nas klimat umiarkowany, często możemy spotkać opinie, że pompy ciepła nie sprawdzą się w naszych warunkach. To mit! Rozwiązanie pozwala na zastosowanie powietrza w celu ogrzewania budynku oraz umożliwia wytwarzanie ciepłej wody użytkowej. Pompa ciepła sprawdzi się również do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Ile energii potrzeba do sprawnego funkcjonowania powietrznej pompy ciepła? Jaki jest koszt eksploatacji w skali roku i ile kosztuje pompa ciepła? Wyjaśniamy, dlaczego warto zainteresować się pompą ciepła!

Spis treści:

  • Czym jest powietrzna pompa ciepła?
  • Koszt eksploatacji powietrznej pompy ciepła

Z artykułu dowiesz się, czym są powietrzne pompy ciepła oraz z jakim kosztem eksploatacji w skali roku trzeba się liczyć, instalując powietrzną pompę ciepła w domu jednorodzinnym.

Czym jest powietrzna pompa ciepła?

pompa ciepła powietrze pomaga w zapewnieniu znacznych oszczędności energii - pompa cieplna koszt ekspolatacjiPowietrzne pompy ciepła to po prostu pompy typu powietrze woda. W tym przypadku dolnym źródłem, czyli miejscem, z którego jest pobierane ciepło, jest powietrze atmosferyczne. To niewyczerpywalne źródło energii. Pompa ta może pełnić taką samą rolę w domowej instalacji grzewczej, jak kocioł węglowy, elektryczny czy gazowy. Doskonale sprawdzi się do zasilania w ciepło instalacji centralnego ogrzewania, a także do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Oczywiście konieczne jest dopasowanie odpowiedniej pompy ciepła do naszych warunków, jednak jest to zadanie dla specjalistów, którzy z pewnością pomogą w wyborze i odpowiedzą na pytanie jaka pompa ciepła będzie najlepsza. Efektywność pompy ciepła jest bardzo ważnym kryterium wyboru.

Koszt eksploatacji powietrznej pompy ciepła

W przeciętnym domu jednorodzinnym mamy do czynienia z powierzchnią ok. 160 metrów kwadratowych. W tego rodzaju budynkach zapotrzebowanie na moc cieplną wynosi 8kW (50W/m2). Przy takich założeniach moc cieplna pompy ciepła będzie wynosić 10 kW przy temperaturze na zewnątrz 7 stopni Celsjusza. Stopień pokrycia zapotrzebowania na moc cieplną w takim przypadku wynosi 50%.  Pompa ciepła typu powietrze woda o stałej wydajności w ciągu roku pobierze 4600 kWh energii elektrycznej.

Wtedy roczny koszt ogrzewania dla pompy ciepła typu powietrze woda przy cenie energii 0,6 zł/kWh wyniesie 2760 zł. Sam koszt instalacji pomp ciepła wynosi ok. 30 000 zł. Oczywiście wiele będzie zależeć od tego, na jaką pompę ciepła się zdecydujemy oraz od wielkości domu. Koszt pompy ciepła do domu 200m2 będzie inny niż do domu o połowę mniejszego. Jak widać, jest to opłacalne rozwiązanie w dłuższej perspektywie czasowej. To system zapewniający znaczne oszczędności energii. Warto również przemyśleć montaż zasobnika ciepłej wody użytkowej. Wówczas ciepła woda użytkowa będzie dostępna zaraz po odkręceniu kurka z wodą.

Przeczytaj również: