Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna?
Wybór odpowiedniego ogrzewania do swojego domu może w niektórych przypadkach sprawiać nieco problemów. Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, iż wybór jest całkiem szeroki, a poszczególne rozwiązania muszą być odpowiednio dopasowane do indywidualnych potrzeb. W ostatnim czasie coraz popularniejsze stają się m. in. pompy ciepła. Dzięki nim można w krótkim czasie ogrzać pomieszczenia wewnątrz budynku oraz ciepłą wodę użytkową.
Spis treści
Ogrzewanie własnego domu
Którą pompę ciepła wybrać?
Zalety powietrznych i gruntowych pomp ciepła
Gruntowe pompy ciepła – charakterystyka
Powietrzne pompy ciepła – charakterystyka
Kiedy warto zamontować pompę ciepła?
Pompa ciepła a fotowoltaika
Koszt montażu pompy ciepła
Ile prądu zużywają pompy ciepła?
Wydajność pomp ciepła
Podsumowanie – pompa ciepła gruntowa czy powietrzna?
Ogrzewanie własnego domu
Istnieją różne rodzaje pomp ciepła. Jednymi z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych są przede wszystkim powietrzne pompy ciepła oraz pompy gruntowe. Tego typu pompy ciepła pozwalają na łatwość przygotowywania ciepłej wody użytkowej, natomiast w okresie letnim mogą posłużyć do chłodzenia pomieszczeń w danym budynku. Jest to więc bardzo uniwersalny system grzewczy, na który warto się zdecydować, szczególnie jeśli dopiero co planujesz budowę swojego domu.
Którą pompę ciepła wybrać?
Jeżeli chodzi o wybór konkretnego rodzaju pompy, trzeba wiedzieć, że zarówno powietrzne jak i gruntowe pompy ciepła mają swoje wady i zalety. Z tego właśnie powodu tak ważne jest poznanie wszystkich z nich, aby możliwe było wybranie urządzenia spełniającego wszelkie wymagania. Wysokiej klasy sprzęt pozwala na skuteczne ogrzanie dużej powierzchni danego budynku, przez co wiele osób decyduje się na taki montaż we własnym domu. Przeczytaj również gdzie zamontować pompę ciepła.
Zalety powietrznych i gruntowych pomp ciepła
Zarówno powietrzna pompa ciepła jak i gruntowa pompa ciepła mają swoje zalety. Jednym z przykładów jest chociażby fakt, iż nie mają one negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Stały się one w ostatnim czasie fenomenem, a różnorodność w wyborze urządzeń pozwala na dopasowanie ich do swoich potrzeb. W dodatku koszty ogrzewania są często dużo niższe niż w przypadku innych sposobów ogrzewania domu.
Gruntowe pompy ciepła – charakterystyka
Pompa gruntowa pozyskuje energię z gruntu. W przypadku gruntowych pomp ciepła koszty utrzymania są niższe niż ma to miejsce w powietrznych pompach ciepła. Konieczny jest jednak montaż kolektora gruntowego, przez co koszt instalacji jest przeważnie wyższy niż w przypadku pompy powietrznej. Jest to kluczowy element, który należy wziąć pod uwagę w pompach gruntowych. Dodatkowym plusem jest jednak fakt, iż gruntowa pompa ciepła działa doskonale nawet w momencie, gdy na zewnątrz jest nawet -30 stopni Celsjusza.
Powietrzne pompy ciepła – charakterystyka
Pompa ciepła powietrzna jest urządzeniem, które przekazuje energię odbieraną z powietrza do obiegu grzewczego wewnątrz domu. Dobrym rozwiązaniem jest również pompa ciepła powietrze-woda, która posiada wysoką wydajność i dodatkową funkcję chłodzenia. Pompy powietrzne są zdecydowanie najczęściej wybierane przez osoby, chcące zadbać o komfort we własnym domu. Dodatkowym atutem w przypadku powietrznych pomp ciepła jest to, iż obecnie mogą one skutecznie działać nawet w ujemnych temperaturach rzędu -25 stopni Celsjusza.
Kiedy warto zamontować pompę ciepła?
Zarówno gruntowe pompy ciepła jak i pompa powietrze-woda może być doskonałym rozwiązaniem do każdego domu. W momencie gdy dopiero go budujesz i wszelkie instalacje tworzone są od podstaw, pompa gruntowa może być rewelacyjną opcją, która zapewni Ci ciepło. Jeśli natomiast chcesz zmodernizować swój obecnie istniejący system grzewczy, montaż powietrznej pompy ciepła będzie o wiele ekonomiczniejszym wyjściem. Zawsze należy również brać pod uwagę to, jaka jest powierzchnia użytkowa danego budynku.
Pompa ciepła a fotowoltaika
Warto wspomnieć również o tym, że dzięki zamontowaniu paneli fotowoltaicznych można znacząco zmniejszyć koszty eksploatacyjne pompy ciepła. Dodatkową kwestią jest również to, że pompa ciepła doskonale współgra z innymi systemami grzewczymi. Inne źródło ciepła takie jak np. ogrzewanie podłogowe sprawdzi się więc idealnie i pozwoli uzyskać jeszcze lepsze efekty. Nieco inaczej jest jeśli chodzi o gruntowe pompy ciepła, ponieważ one nie muszą być wspomagane dodatkowym źródłem ciepła.
Koszt montażu pompy ciepła
Jeżeli chodzi o różnice w cenie to koszt powietrznych pomp ciepła będzie niższy niż ma to miejsce w przypadku pomp gruntowych. Ich montaż jest o wiele łatwiejszy i nie wymaga tak dużych ilości przestrzeni dostępnej na działce. Powietrzna pompa ciepła jest więc w tym przypadku bardziej ekonomiczna. Jeśli szukasz wydajnego sposobu na ogrzanie już istniejącego domu to warto na nią postawić.
Ile prądu zużywają pompy ciepła?
Pobór prądu jest w dużej mierze uzależniony od rodzaju pompy, jej wydajności oraz klasy urządzenia. Dobrym wyjściem jest zawsze instalacja fotowoltaiczna, która wytwarza energię elektryczną i pozwala na znaczące zredukowanie ostatecznych kosztów eksploatacji danej pompy ciepła. Średnio przyjmuje się, że w przypadku takiej instalacji grzewczej roczne zużycie prądu będzie oscylowało w granicy 2000-3000 kWh energii na każde 100 m2.
Wydajność pomp ciepła
Zarówno gruntowa pompa ciepła jak i pompa ciepła powietrzna to niezwykle wydajne urządzenia, które w krótkim czasie ogrzeją każdy dom. Przekierowują one energię cieplną do konkretnych pomieszczeń lub też do konkretnego celu – przykładowo ogrzania wody użytkowej. Warto postawić na sprzęt wysokiej klasy, aby był on niezawodny przez długie lata.
Podsumowanie – pompa ciepła gruntowa czy powietrzna?
Pompy ciepła to świetne rozwiązanie do każdego domu prywatnego. Zarówno powietrzna pompa ciepła jak i gruntowa mają swoje zastosowanie. Należy więc samodzielnie ocenić, który z tych rodzajów pomp będzie w danym przypadku najlepszym wyjściem. Oba rozwiązania gwarantują jednak niskie koszt eksploatacji oraz wysoką wydajność oraz komfort.