Pompa ciepła czy piec gazowy?

Decydując się na postawienie domu, jedną z najważniejszych rzeczy, o której musimy pamiętać już na samym początku, jest z pewnością wybór ogrzewania. Ze względu na fakt, że na rynku występuje cała masa urządzeń i rozwiązań tego typu, wybór nie należy do najprostszych. Pompa ciepła, piec gazowy, kocioł na pellet a może jeszcze coś innego. Wszyscy przyszli użytkownicy pragną, aby źródło ciepło generowało jak najmniejsze opłaty. Oczywiście pod tym względem królują rozwiązania proekologiczne, ale pojawia się przy nich kolejna kwestia związana z tym, czy inwestycja dużych środków na zakup urządzenia zwróci się w przeciągu lat użytkowania.

Kilka słów o ogrzewaniu

Aby dokonać trafnego wyboru, należy w pierwszej kolejności podejść do decyzji na chłodno i obiektywnie. Pośpiech nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, dlatego warto zapoznać się z wszystkimi za i przeciw. Najczęściej zależy nam, aby nie używały stałego paliwa, inaczej mówiąc były po prostu bezobsługowe. Dlatego powinniśmy się skupić głównie nad piecami gazowymi kondensacyjnymi, powietrznymi pompami ciepła oraz nad pompami ciepła gruntowymi. Oczywiście wykonaliśmy ich porównanie i przedstawimy czym się charakteryzują.

Aby lepiej zrozumieć zagadnienia dotyczące omawianego tematu, posłużyliśmy krótką analizą, do której wykorzystaliśmy kilka możliwości, wykonując także dokładną ocenę kosztów. Wykorzystaliśmy do tego opinię ekspertów oraz bazę charakterystyki energetycznej, aby przedstawić w jak najlepszy sposób i pomóc klientom dokonać odpowiedniego wyboru.

Wyniki analizy pompy ciepła vs gaz

Naszą uwagę i na tym się w szczególności skupiliśmy, na opcji pieca gazowego oraz powietrznej pompy ciepła. Z prostych przyczyn nie uwzględniliśmy gruntowej pompy ciepła, koszty inwestycyjne są bardzo wysokie przez zakup urządzeń i odwiertów, nie zwróci się ona więc szybko w eksploatacji. Sprawdzi się wyłącznie dla budynków o większym zapotrzebowaniu ciepła i w takim momencie warto postawić na pompę ciepła.

Zakup pieca gazowego i powietrznej pompa ciepła, w perspektywie 10 lat wychodzi zasadniczo dosyć podobnie. Miesięczne zużycie gazu, zazwyczaj jest na poziomie 250 zł, a przy powietrznej pompie około 150 zł. Łatwo więc obliczyć, że na poziomie różnicy w inwestycji między 10 000 zł, a 12 000 zł, koszty zwracają się dopiero po dziesięciu latach. Powietrzna pompa ciepła jest inwestycją, która zwraca się po czasie, jednak daje nam niezależność w przypadku cen i gazu, dodatkowo umożliwia chłodzenie i podłączenie z panelami fotowoltaicznymi. Dużym plusem jej zakupu jest to, że można jej użyć wszędzie gdzie tylko jest prąd. Piec gazowy ma przewagę nad pompą wtedy, kiedy zależy nam na jak najniższych kosztach i spełniamy podstawowy warunek możliwości zainstalowania, to znaczy istniejącą sieć gazową.

 

Polecane artykuły na blogu: