Jakie ogrzewanie domu jest najtańsze?
Rosnące koszty ogrzewania domu sprawiają, że coraz więcej osób zaczyna zastanawiać się nad tym, aby zmienić swój dotychczasowy system grzewczy. W wielu przypadkach trudno przewidzieć jednak, jak będzie zmieniała się sytuacja na rynku grzewczym, co może powodować problemy z wybraniem najlepszego rozwiązania. Jakie więc ogrzewanie do domu wybrać, aby cieszyć się zarówno odpowiednim komfortem jak i niskimi rachunkami? Możliwości jest kilka, a wybór najlepszego systemu grzewczego zależy przede wszystkim od kilku czynników.
Spis treści
Dostępne metody ogrzewania domu
Tanie ogrzewanie domu jednorodzinnego
Ogrzewanie elektryczne jako sposób ogrzewania domu
Popularne ogrzewanie gazowe
Co z węglem?
Ogrzewanie za pomocą pompy ciepła
Jak wydajna jest pompa ciepła?
Kiedy warto zdecydować się na pompę ciepła?
Jak zmniejszyć koszty ogrzewania domu jednorodzinnego?
Pompa ciepła i fotowoltaika
Czy warto postawić na ogrzewanie podłogowe?
Energooszczędne ogrzewanie do domu
Podsumowanie – jakie ogrzewanie domu jest najtańsze?
Dostępne metody ogrzewania domu
Wiele osób zastanawia się nad tym, czym ogrzać dom, by efekty były jak najlepsze, a rachunki jak najniższe. Na decyzję ma wpływ wiele elementów takich jak chociażby to jak szczelny jest dom. Odpowiedni dobór okien również ma znaczenie, podobnie jak ocieplenie domu we właściwy sposób. Trzeba mieć na uwadze również to, że najtańsze ogrzewanie domu nie zawsze musi być tanie na etapie instalacji, a w niektórych przypadkach należy sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy. Dzięki temu można upewnić się, że konkretne typy instalacji są możliwe do wykonania. Mimo rosnących cen wciąż są jednak sposoby, która pozwalają dosyć tanio ogrzać dom bez negatywnego wpływu na komfort.
Tanie ogrzewanie domu jednorodzinnego
To jak wiele kosztować będzie ogrzewanie domu zależy od wielu czynników takich jak m. in. ilość liczby domowników. Bardzo duży wpływ ma tutaj również oczywiście powierzchnia całej nieruchomości. Ludzie stojący przed dylematem jakie ogrzewanie wybrać, powinni mieć to wszystko na uwadze. Wydatki związane z ogrzewaniem gospodarstw domowych są podstawowym elementem w każdym budżecie domowym – szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy temperatury są najniższe i ogólna aura pogodowa niekorzystna. Instalacja grzewcza musi być więc nie tylko skuteczna, ale również jak najbardziej energooszczędna.
Ogrzewanie elektryczne jako sposób ogrzewania domu
Ogrzewanie elektryczne stało się w ostatnich latach rewelacyjnym sposobem na skuteczne i dosyć łatwe ogrzewanie domu. Plusem w przypadku ogrzewania elektrycznego jest przede wszystkim jego łatwa dostępność oraz wygoda w użytkowaniu. Kolejnym atutem jest również to, że ogrzewanie tego typu nie wymaga żadnych specjalnych, dodatkowych pomieszczeń jak np. kotłownia, co wiąże się też z brakiem konieczności zakupu sprzętów i urządzeń grzewczych takich jak kotłów i pieców. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że ogrzewanie elektryczne bez instalacji fotowoltaicznej w domu będzie kosztować nieco więcej, więc w takiej sytuacji warto wziąć pod uwagę inne rozwiązania.
Popularne ogrzewanie gazowe
Bardzo duża ilość osób w kraju posiada w swoich domach ogrzewanie gazowe. Jest ono nie tylko skuteczne, korzystne cenowo, ale również bardzo ekologiczne, jeśli weźmie się pod uwagę wszystkie konwencjonalne źródła energii. Pod kątem wygody ogrzewanie poprzez gaz ziemny jest bardzo korzystne – obsługa nie jest wymagająca, a cena relatywnie niska. Minusem jest jednak brak sieci gazowej w obszarach pozamiejskich. Należy wspomnieć również o konieczności zakupu dodatkowego sprzętu jakim jest piec gazowy. Musi on być również odpowiednio ustawiony, by był on jak najbardziej ekonomiczny. Zarówno gaz ziemny jak i gaz płynny znajdują jednak zastosowanie w wielu domach i są czymś, co zdecydowanie warto wziąć pod uwagę jeśli chodzi o ogrzewanie domu.
Co z węglem?
Jeśli chodzi o ogrzewanie do domu to wiele osób ma u siebie piece na paliwo stałe. Dotyczy to zwłaszcza węgla, który przyczynia się do zanieczyszczania naszego środowiska. Jest to jeden z głównych elementów, który powoduje że obecnie sporo kotłów wycofywanych jest z użytku. Mimo wszystko ogrzewanie zasilane paliwem stałym wciąż jest bardzo popularne. Pelety spala się przykładowo w kotłach ze specjalnymi palnikami i podajnikami paliwa. Taki rodzaj ogrzewania jest bardziej przyjazny środowisku niż ma to miejsce w przypadku spalania węgla. Instalacje grzewcze zasilane przez paliwa stałe są jednak zastępowane przez bardziej ekologiczne rozwiązania i należy mieć to na uwadze.
Ogrzewanie za pomocą pompy ciepła
Jednym ze sposobów ogrzewania domu, który stał się w ostatnich latach szczególnie popularny jest wykorzystanie pompy ciepła. W tym przypadku nie potrzebne jest paliwo stałe, bowiem wykorzystywane są tutaj odnawialne źródła energii. Pompa ciepła występuje w wielu rodzajach, dzięki czemu każdy może dobrać sprzęt, który będzie odpowiadał jego wymaganiom. Koszty ogrzewania potrafią w tym przypadku mocno zmaleć, choć samo urządzenie będzie wymagało większych nakładów finansowych. Brak konieczności używania paliw stałych by ogrzewać dom jest jednak niezwykle wygodnym rozwiązaniem, tym bardziej że cały system działa w pełni automatycznie.
Jak wydajna jest pompa ciepła?
Ogrzewanie pompą ciepła gwarantuje wysoką wydajność, natomiast koszty eksploatacji są dosyć niskie. Wszystko to sprawia, że sprzęty tego typu są obecnie najbardziej opłacalne, przez co osoby posiadające domy jednorodzinne coraz częściej decydują się na wymianę swoich dotychczasowych systemów grzewczych właśnie na pompy ciepła. Zarówno pompy gruntowe jak i powietrzne to nowoczesne źródło ciepła, które zapewnia uzyskanie optymalnych parametrów użytkowania, dostosowujących się do zmiennych warunków otoczenia. Jeśli więc zastanawiasz się czym ogrzewać dom, powinieneś zainteresować się pompami ciepła, które dodatkowo mają bezpośrednie przełożenie na czyste powietrze w danej okolicy.
Kiedy warto zdecydować się na pompę ciepła?
Ogrzewanie pompą ciepła sprawdza się w przypadku praktycznie każdego domu. Warto pamiętać jednak o tym, że istnieją różne rodzaje pomp i konieczne będzie wybranie czegoś odpowiedniego dla siebie. Przykładowo gdy jesteś dopiero na etapie planowania budowy, możesz wziąć pod uwagę gruntową pompę ciepła, która wymaga specyficznej instalacji wokół nieruchomości. W momencie natomiast gdy dom już istnieje i chcesz dokonać zmiany swojego obecnego systemu grzewczego, możesz zaznajomić się z powietrzną pompą ciepła, która sprawdzi się w tym przypadku doskonale. Trzeba wspomnieć też o tym, że obecnie budowane budynki często mają niskie zapotrzebowanie na ciepło ze względu na odpowiednią szczelność oraz ocieplenie ścian.
Jak zmniejszyć koszty ogrzewania domu jednorodzinnego?
Mimo że największą popularnością cieszą się systemy grzewcze zasilane paliwem stałym czy też olejem opałowym, pompa ciepła w dłuższej perspektywie czasowej może okazać się lepszym wyjściem. Koszty eksploatacji są w takim przypadku niskie, szczególnie w połączeniu z fotowoltaiką. Sprzęty są energooszczędne, a ich skuteczność stoi na wysokim poziomie. Oczywiście zawsze należy brać pod uwagę zapotrzebowanie energetyczne danego budynku i to, ile ciepła potrzebuje on w okresie grzewczym. Dobrze dobrane ogrzewanie do domu, które w dodatku będzie odpowiednio skonfigurowane sprawi, że koszty ogrzewania znacząco zmaleją.
Pompa ciepła i fotowoltaika
Ogrzewanie za pomocą pompy ciepła doskonale współpracuje z fotowoltaiką. Panele fotowoltaiczne początkowo wymagają większych nakładów finansowych, ale jednocześnie pozwalają na pozyskiwanie energii elektrycznej, która może być wykorzystywana w wielu urządzeniach domowych – w tym również do zasilania pompy. Stawiając na instalację fotowoltaiczną sprawiasz więc, że w przyszłości wszelkie koszty związane zarówno z ogrzewaniem jak i wykorzystaniem energii elektrycznej znacząco spadną.
Czy warto postawić na ogrzewanie podłogowe?
Zarówno ogrzewanie podłogowe jak i ogrzewanie sufitowe może być świetnym uzupełnieniem jeśli chodzi o uzyskanie zadowalającego efektu u siebie w domu. Opierając się na ogrzewaniu płaszczyznowym można zagwarantować sobie komfort na bardzo wysokim poziomie. Również i w tym przypadku z ogrzewaniem podłogowym doskonale współpracuje instalacja fotowoltaiczna, dzięki której koszty ogrzewania zmaleją. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że wykonania ogrzewania podłogowego często wiązać się będzie z koniecznością przeprowadzenia remontu generalnego w domu. Jeśli jednak dopiero co budujesz dom i zastanawiasz się jakie ogrzewanie wybrać, decyzja o instalacji ogrzewania podłogowego może okazać się strzałem w dziesiątkę.
Energooszczędne ogrzewanie do domu
Zastanawiając się nad tym jakie ogrzewanie do domu wybrać, wiele osób chce postawić przede wszystkim na niskie koszty inwestycyjne. Należy mieć na uwadze jednak to, że nie zawsze są one równoznaczne z tym, że dalsza eksploatacja również będzie tania. W dłuższej perspektywie czasu najtańsze ogrzewanie będzie tym, które pochłania jak najmniej energii czy też zasobów. Dlatego właśnie pompy oparte na odnawialnych źródłach energii mogą okazać się czymś, co pozwoli ogrzewać dom tanio i skutecznie.
Podsumowanie – jakie ogrzewanie domu jest najtańsze?
Zastanawiając się nad tym, czym ogrzewać dom, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Powierzchnia nieruchomości, ilość domowników czy też zapotrzebowanie energetyczne budynku to niektóre z nich. Ogrzewanie musi być przede wszystkim skuteczne i jak najtańsze. Piec kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania to przykładowo rozwiązanie dla osób, chcących opierać ogrzewanie domu na gazie. Jeśli jednak budujesz dopiero dom i zależy Ci na nowoczesnych, ekologicznych i skutecznych opcjach, pompa ciepła może być tym, co pozwoli ogrzewać dom niezależnie od warunków pogodowych i temperatury na zewnątrz. To tanie w eksploatacji rozwiązanie, które cieszy się coraz to większą popularnością.
Polecane artykuły na blogu: