Czy pompa ciepła jest głośna?

 In Publikacje

Wiele osób, zanim zdecyduje się na zakup pompy ciepła, zastanawia się nad tym, czy produkt jest głośny i czy jego praca nie będzie sprawiać problemów domownikom. Ten prozaiczny na pozór element nie jest bez znaczenia. Wielokrotnie zdarzają się nam bowiem problemy ze snem lub pracą spowodowane właśnie głośną pracą urządzeń, lub hałasem dobiegającym z zewnątrz. W tym artykule odpowiadamy na pytanie, czy praca pompy ciepła wiążę się z uciążliwymi dźwiękami. Zapraszamy do lektury.

Jeżeli chcemy porównać głośność pracy pomp do dźwięków towarzyszących nam na co dzień, możemy zostać jednak mile zaskoczeni. Produkt w trakcie pracy wytwarza hałas, który z odległości od 3 do 5 metrów równa się z odgłosem cichego wentylatora pokojowego. Ważna jest jednak kwestia zabudowania, im większe, tym rozchodzenie się fal dźwiękowych staje się wzmocnione.

Moc akustyczna – czy pompa ciepła hałasuje

Na wysokość dźwięków nie mają jednak wpływu warunki zewnętrzne. To właśnie ona informuje o wartości samego hałasu i jest określana w ścisłych warunkach laboratoryjnych. Dzięki temu w szybki sposób możemy ocenić, czy pracująca pompa ciepła stwarza hałas utrudniający funkcjonowanie, sen czy pracę w pomieszczeniu. Oczywiście najlepsze są najcichsze pompy ciepła, jednak w tym aspekcie powietrzna pompa ciepła będzie głośniejsza od gruntowej.

Ciśnienie akustyczne – poziom ciśnienia dźwięku

ciche pompy ciepłaJest to coś, co dobiega do naszego aparatu słuchowego. Innymi słowy, są to rzeczy, które słyszymy. Ze względu na zależność od wielu czynników, między innymi: odległości źródła dźwięku, określane jest podczas pomiarów rzeczywistych. Podsumowując poziom ciśnienia dźwięku, nie jest to nic innego jak wartość dźwięku na danej odległości od źródła dźwięku i w rzeczywistych warunkach pomiarów. Im bliżej źródła hałasu, tym bardziej wzrasta poziom ciśnienia dźwięku.

Analogia głośności

O głośności pompy ciepła możemy się przekonać, sprawdzając i porównując etykiety efektywności energetycznej, które są ogólnie dostępne. Zawarty jest w nich zapis dotyczący poziomu mocy akustycznej. Taki zbiór etykiet, możemy znaleźć na wielu stronach. Na jednej z nich zostały zestawione porównania, biorące pod uwagę aż 453 pompy. Średnia poziomu mocy wyniosła niewiele ponad 59 dB, a całkowity zakres waha się od 40 dB do 70 dB. Innymi słowy, poziom hałasu jednej połowy mieści się w przedziale od 40 dB do 60 dB, a drugiej od 60 dB do 70 dB.

Odnotowano również, że mogą one uzyskać niski poziom mocy. Mniej niż 50 dB, a nawet 40 dB. Do tego grona zaliczają się na przykład produkty typu Monoblok lub Split, w których sprężarka znajduje się wewnątrz. Ogólnie do cichych pomp ciepła zalicza się te, które nie przekraczają 55 dB mocy, a najcichsze uzyskujące mniej niż 50 dB. Posiadają one ponadto źródła o mocy kilku kW, które jest dedykowane w mieszkaniu na blokowisku lub w domach szeregowych. Warto wiedzieć także o możliwości połączenia pompy ciepła z kotłem.

Symulator głośności

Jeżeli udało nam się przekonać do głośności pompy, na przykład dzięki temu, że posiada ją sąsiad lub znajomi wiemy, z czym wiąże się zakup urządzenia. Jednak, jeżeli jeszcze nie mieliśmy okazji się przekonać, możemy w łatwy sposób wykorzystać do tego właśnie symulator, umożliwiający nam dokonanie pomiarów głośności dla konkretnych typów urządzeń.

Wymagana według prawa

W Polsce znajduje się przepis, gdzie opisana jest dopuszczalna wartość hałasu. Wiąże się to z tym, że właściciel jest zobowiązany do przestrzegania ustalonych granic hałasu, jaki w trakcie swojej pracy emitują poszczególne urządzenia. Zawarte jest to w przepisach w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu. Jeżeli chodzi o obszary w zabudowie jednorodzinnej, to w ciągu dnia obowiązuje ograniczenie do 50 dB, a w nocy do 40 dB. Warto również zaznaczyć, że ograniczenie nocne (pompa ciepła głośno pracuje) jest bardzo ważne dla osób posiadających pompę na zewnątrz, ponieważ decyduje to o miejscu zamontowania urządzenia, co ma wpływ na głośność pompy ciepła.

Teraz znasz już odpowiedź na pytanie, czy pompa ciepła hałasuje i czym się kierować wybierając pompę ciepła.

Polecane artykuły na blogu:

ogrzewanie gazowe czy pompa ciepła?