Jakie są najczęstsze błędy podczas montażu pompy ciepła?

 In Publikacje

Chcesz kupić dobrą pompę ciepła, ale nie jesteś do końca zdecydowany? Poznaj najczęstsze błędy przy montażu. Zamawiając pompę u nas z pewnością ich unikniesz!

Wstęp
Nowoczesne, współcześnie dostępne pompy ciepła, cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród inwestorów. Trend ten nikogo dziś nie dziwi. Jak się okazuje jednak, podczas ich montażu można popełnić kilka dużych błędów, które później będą miały wpływ na eksploatację tego innowacyjnego systemu grzewczego. O czym warto pamiętać, by uniknąć tych błędów?

Streszczenie artykułu
Niewłaściwie dobrana moc grzewcza pompy ciepła, nadmierny hałas związany z jej pracą lub niezastosowanie się do fachowych wskazówek i porad, opisanych w instrukcji montażu, załączonej do każdej pompy ciepła. To najczęstsze błędy, z którymi spotkać się można przy próbach montażu pompy ciepła. Warto ich unikać i korzystać nie tylko z bezcennego doświadczenia, ale i wiedzy zawartej w instrukcji. To się opłaca!

Spis treści
1. Wstęp
2. Nieodpowiedni dobór mocy grzewczej
3. Częste błędy montażowe

Artykuł
W ostatnich latach ogromną popularnością cieszą się szczególnie pompy ciepła powietrze/woda. Systemy te zaliczane są do najbardziej ekonomicznych i ekologicznych zarazem. Do tego ich atutem pozostaje też stosunkowo prosty montaż oraz relatywnie niskie koszty inwestycyjne. Ważne jest też i to, że pompy powietrzne nie wymagają prac związanych z wykonaniem dolnego źródła ciepła. Pozostaje nim bowiem powietrze, a konieczność montażu sondy czy kolektora gruntowego po prostu nie zachodzi. Praktyka pokazuje jednak, że mimo to, wystąpić mogą różne błędy w montażu takiej pompy ciepła. Jakie zaliczymy do tych najczęściej występujących? Podpowiadamy!

Nieodpowiedni dobór mocy grzewczej
Do najpopularniejszych błędów związanych z montażem pompy ciepła powietrze/woda jest nieprawidłowy dobór jej mocy grzewczej. Instalatorzy często nie pamiętają o zmiennej mocy grzewczej takiego systemu, przez co wraz ze znacznym spadkiem temperatury zewnętrznej, moc grzewcza może się dość mocno obniżyć. Konsekwencją tego będzie chociażby niedogrzanie pomieszczeń. Warto pamiętać, by w budynkach nowych lub właśnie zmodernizowanych, wspomóc pracę pompy ciepła dodatkową grzałką elektryczną, która podgrzewać będzie wodę. Tak poza tym, nowoczesne pompy ciepła powietrze/woda stanowić będą doskonałe, samodzielne źródło ciepła.

Częste błędy montażowe
Mimo tego, że montaż powietrznej pompy ciepła zazwyczaj nie jest skomplikowany i trudny, to dochodzi do wystąpienia różnych błędów. Do tych najczęstszych zaliczyć należy taki montaż, który wiąże się z nadmierną głośnością pracy pompy. Żeby jednak temu zapobiec, można skorzystać z takich rozwiązań konstrukcyjnych jak np. Sound Safe System. Ta opcja pozwala obniżyć do minimum emisję wszelkich dźwięków oraz drgań z pompy ciepła. W efekcie praca pompy ciepła przypominać będzie dźwięk uruchomionego, małego wentylatora w domu.
Do wystąpienia błędów doprowadza też często nadmierne ignorowanie wskazówek zawartych w instrukcjach montażu czy uruchomienia pompy ciepła, dołączonych przez producenta. Nie warto więc korzystać z usług takich instalatorów, którzy nie zwracają uwagi na te cenne zalecenia. Z fachowo opracowanej instrukcji montażu bowiem zawsze warto skorzystać.

 

Polecane artykuły na blogu: