Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła?

 In Publikacje

Interesuje Cię zakup pompy ciepła najlepiej dopasowanej do Twoich indywidualnych potrzeb? Skorzystaj z rad i doradztwa doświadczonego instalatora!

Wstęp
Wybór pompy ciepła przez stale rosnącą liczbę inwestorów w ostatnich latach jest sytuacją normalną, standardową wręcz. Pompy ciepła bowiem zaliczane są do tych systemów, które zupełnie bezobsługowo oraz niezawodnie dostarczają ciepło na pożądanym poziomie do domu mieszkalnego. Co warto wiedzieć o wyborze rodzaju pomp ciepła dostępnych obecnie? Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania prezentujemy w naszym wpisie. Zapraszamy do lektury!

Spis treści
1. Wstęp
2. Dobór pompy ciepła – najważniejsze kryteria
3. Rodzaje pomp ciepła

Streszczenie artykułu
Pompa ciepła to obecnie jeden z najlepszych, najbardziej wydajnych, a przy tym również bardzo ekonomicznych oraz ekologicznych systemów grzewczych. Wybór konkretnego rodzaju pompy ciepła uwarunkowany będzie wieloma czynnikami. Najważniejsze z nich to typ funkcji, wybór źródła ciepła oraz dopasowanie systemu do wielkości działki, oraz powierzchni budynku mieszkalnego. Polecamy współpracę w tym zakresie z dobrym specjalistą z branży!

Artykuł
Pompy ciepła różnią się między sobą nie tylko rodzajem źródła, z którego czerpią energię. Różnice dotyczyć będą również funkcji, które takie systemy grzewcze spełniają. Jak dokonać najlepszego wyboru pompy ciepła? Na jakie czynniki warto zwrócić szczególną uwagę? Z pewnością dobrym pomysłem będzie dokładne zapoznanie się ze wskazówkami przedstawionymi w poniższym artykule. Do tego rekomendujemy również skorzystanie ze wsparcia doświadczonego instalatora z branży.

Dobór pompy ciepła – najważniejsze kryteria
Aby można było mówić o właściwym, a nawet optymalnym wyborze pompy ciepła, warto zwrócić przede wszystkim uwagę na rodzaj funkcji, który dana pompa miałaby spełniać. Przeglądając oferty pomp ciepła dostępnych obecnie na rynku, przekonać się można, że znaleźć można dziś nie tylko pompy dedykowane podgrzewaniu ciepłej wody użytkowej, ale również i takie systemy, które koncentrują się na zapewnieniu pożądanego komfortu cieplnego w przestrzeniach mieszkalnych. Podczas wyboru pompy ciepła należy zwrócić też szczególną uwagę na to, czy dana pompa miałaby stanowić jedyne źródło ciepła w budynku. Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ decydując się np. na pompę do ogrzewania całego budynku, zdecydowanie lepiej postawić na system pobierający ciepło z dolnych źródeł. Z kolei, jeśli wybrana pompa ciepła miałaby jedynie wspomagać pracę kotła – lepszym rozwiązaniem będzie wybór powietrznej pompy ciepła.

Rodzaje pomp ciepła
Wybór konkretnego typu pompy ciepła zależeć też będzie w dużym stopniu od tego, jakiego rodzaju będzie źródło, z którego pompa będzie czerpać energię. Jakiego typu pompy ciepła można więc obecnie wyróżnić? Z pewnością będą to pompy wykorzystujące wody głębinowe (typu solanka – woda), jak i pompy powietrze – woda, korzystające z powietrza pozyskanego z zewnątrz, z niewyczerpalnych źródeł natury. Warto podkreślić również, że ogromne znaczenie ma dobór rodzaju pompy ciepła do powierzchni budynku mieszkalnego, ale nie tylko. Równie duże znaczenie ma także metraż działki. Tu warto skorzystać ze wsparcia dobrego instalatora z branży.