Ile kosztuje pompa ciepła?

 In Uncategorized

Chcesz zainwestować w zakup i montaż pompy ciepła? Wybierz super usługi dostępne w naszej firmie Eco Strus. Warto postawić na jakość!

Wstęp
Koszt pompy ciepła zależeć będzie od wielu czynników, jednak z pewnością jest niezwykle ważną kwestią nurtującą zainteresowanych inwestorów. Mimo tego, że koszt jest coraz niższy, warto wiedzieć nieco więcej o możliwościach obecnie dostępnych. Zainteresowanych tematem zakupu niezawodnej pompy ciepła zapraszamy do lektury naszego wpisu. Naprawdę warto!

Streszczenie artykułu
Koszt pompy ciepła zależeć będzie głównie od jej rodzaju i mocy. Warto jednak podkreślić, że to relatywnie tani system grzewczy, a do tego znany z wysokiej ekologiczności, bezawaryjności oraz bezobsługowości. Warto go wybrać!

Spis treści
Wstęp
Jaka moc pompy ciepła będzie odpowiednia?
Jak właściwie dobrać pompę ciepła?
Od czego zależy ekonomiczna efektywność pompy ciepła?

Artykuł
Nieustannie postępujący rozwój technologii sprawia, że prace nad odnawialnymi źródłami energii generują coraz niższe koszty zakupu innowacyjnych rozwiązań grzewczych. Tak jest też w przypadku pomp ciepła. Obecnie koszt zakupu pompy ciepła o mocy 7 – 10 kW mieści się w granicach 20 000 zł. Do tego doliczyć należy koszt zasobnika c.w.u. oraz dolnego źródła, co w praktyce daje drugie tyle. Co jeszcze warto wiedzieć w tym temacie? Zapraszamy do lektury!

Jaka moc pompy ciepła będzie odpowiednia?
Przyjmuje się, że koszt pompy ciepła idealny do ogrzania domu 200 mkw. wyniesie mniej więcej tyle, co wskazano powyżej. Do tego optymalną mocą pompy ciepła powinna być moc do około 10 kW. Ta w zupełności wystarczy, by zapewnić komfortowe grzanie w domu o powierzchni 200 mkw. Wybierając optymalną moc pompy ciepła, warto zwrócić przede wszystkim uwagę na wartość powierzchni domu i pomnożyć ją przez zapotrzebowanie energetyczne budynku. Wyliczenia te jednak będą wyłącznie orientacyjne. Poleca się więc skorzystanie z dokładnych wyliczeń dokonanych przez specjalistów z branży. Oni wezmą pod uwagę nie tylko wielkość budynku czy materiał jego wykonania, ale również potrzeby mieszkańców danego budynku.

Jak właściwie dobrać pompę ciepła?
Pompa ciepła ma swoją cenę, jednak ta nie powinna być najważniejsza podczas wyboru tego nowoczesnego systemu grzewczego. Tutaj znacznie większe znaczenie ma dobór mocy instalacyjnej oraz rodzaju pompy ciepła. Warto jednak podkreślić, że każdy z trzech rodzajów pompy ciepła: gruntowy, powietrzny czy wodny, ma swoje wady i zalety. Nie ma systemu, który wiązałby się wyłącznie z samymi korzyściami. Należy zaznaczyć również, że to głównie od rodzaju pompy ciepła zależeć będą jej koszty inwestycyjne oraz związane z eksploatacją tego nowoczesnego i znanego z bezawaryjności systemu grzewczego.

Od czego zależy ekonomiczna efektywność pompy ciepła?
Głównym czynnikiem wpływającym na ekonomiczną efektywność pompy ciepła będzie nie tylko rodzaj instalacji, ale również temperatura źródła ciepła. Warto podkreślić jednak, że w porównaniu z innymi formami grzewczymi, koszty ogrzewania domu pompą ciepła są stosunkowo niskie. Nikogo nie powinno więc dziwić stałe zainteresowanie tym właśnie systemem grzewczym.