Co to jest pompa ciepła?

Pompy ciepła to rozwiązanie, które cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Ma to związek z faktem, że coraz więcej osób świadomie dokonuje wyborów z troską o nasze naturalne środowisko. Co to jest pompa ciepła i jak działa? Pompy ciepła to ekologiczne urządzenia, które wykorzystują odnawialne źródła energii. Sprawdź, czy lepszym wyborem będzie pompa ciepła gruntowa, czy pompa ciepła powietrzna.

Spis treści:

  • Co to jest pompa ciepła i jak działa
  • Co to jest pompa ciepła gruntowa
  • Co to jest pompa ciepła powietrzna

Co to jest pompa ciepła i jak działa

Pompa ciepła jest grzewczym urządzeniem niskotemperaturowym. Wykorzystuje energię cieplną, której ogromne ilości znajdują się w naturalnych pokładach ziemi, wody i powietrza. Zasada działania pompy ciepła jest oparta na przemianach fizycznych, które zachodzą w urządzeniu, czyli parowaniu, sprężaniu, skraplaniu oraz rozprężaniu. By pompy ciepła działały, potrzebują dostarczania do napędu sprężarki jedynie niewielkiej ilości energii elektrycznej.

Co to jest pompa ciepła gruntowa

Pompa ciepła gruntowa pozwalają na obniżenie zużycia energii na potrzeby ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody nawet o 80% w porównaniu z tradycyjnymi systemami grzewczymi. To rozwiązanie najbardziej przyjazne środowisku. Gruntowa pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które pozwala na redukcję emisji dwutlenku węgla. Ciepło geotermalne stanowi energia słoneczna, która jest zakumulowana w gruncie, wodach gruntowych i powierzchniowych zbiornikach wodnych. System grzewczy na bazie gruntowej pompy ciepła zapewnia ogrzewanie budynku i ciepłą wodę użytkową. Może także realizować funkcję chłodzenia podczas lata.

Co to jest pompa ciepła powietrzna

Alternatywą jest pompa ciepła powietrzna. Powietrzna pompa ciepła wykorzystuje energię zgromadzoną w powietrzu, by następnie oddać ją wodzie krążącej w instalacji grzewczej. Jej montaż jest prostszy i tańszy od innych pomp ciepła. Nie ma konieczności ponoszenia kosztów związanych z układaniem rur kolektora poziomego lub pionowego oraz z wierceniem studni.