Rodzaje pomp ciepła c.w.u. – co warto o nich wiedzieć?

Szukasz sprawdzonej pompy ciepła c.w.u.? Poznaj pompy ciepła dostępne w ofercie od Ecostrus! Wybierz najwyższą jakość i wydajność w branży. Zapraszamy!

Wstęp
Pompy ciepła c.w.u. są bardzo popularnymi systemami grzewczymi. Wybierają je głównie ci inwestorzy, którzy pragną nie tylko czerpać mnóstwo korzyści z niedrogo ogrzanej przestrzeni mieszkalnej, ale planują również korzystać z ciepłej wody użytkowej podgrzanej w inny sposób, niż tradycyjny. Warto wiedzieć więc co nieco więcej o rodzaj pomp ciepła c.w.u. Zapraszamy do lektury naszego wpisu!

Spis treści
1. Wstęp
2. Zasada działania pomp ciepła c.w.u.
3. Pompy ciepła z zasobnikiem ciepłej wody
4. Pompy bez zbiornika na wodę

Streszczenie artykułu
Popularne i chętnie wybierane pompy ciepła c.w.u. służyć będą do zapewnienia nie tylko pożądanego poziomu ciepła w pomieszczeniach, ale również do podgrzewania wody użytkowej. To opcja zupełnie niedroga w eksploatacji i zapewniająca naprawdę wiele korzyści. Warto podkreślić, że obecnie na rynku znaleźć można pompy ciepła c.w.u. w dwóch opcjach: ze zintegrowanym zasobnikiem na wodę oraz bez zbiornika.

Artykuł
Pompy ciepła c.w.u. mogą się od siebie różnić budową, ale cel ich działania będzie zawsze ten sam. Będzie nim zapewnienie dostępu do niedrogo podgrzanej wody użytkowej, co przy kilkuosobowej rodzinie może mieć ogromne znaczenie w kosztach ponoszonych już co miesiąc, nie mówiąc o dłuższej perspektywie. Co warto wiedzieć o rodzajach pomp ciepła c.w.u. dostępnych na współczesnym rynku branżowym? Podpowiadamy!

Zasada działania pomp ciepła c.w.u.
Nowoczesne pompy ciepła do ciepłej wody użytkowej działają na zasadzie pozyskiwania ciepła z powietrza, by następnie przekazać je wodzie. Ta zaś znajduje się w zasobniku. Powietrze pobierane przez pompę może pochodzić z dwóch źródeł: z wnętrza domu lub z otoczenia zewnętrznego. Sercem każdej pompy c.w.u. pozostaje sprężarka. Ta napędzana jest elektrycznie, jednak koszt zużycia energii elektrycznej nie jest duży. Do tego do funkcjonowania pompy ciepła niezbędny pozostaje również specjalny czynnik chłodniczy, który pełnić będzie rolę nośnika ciepła.

Pompy ciepła z zasobnikiem ciepłej wody
Nowoczesne pompy c.w.u. występować mogą dwóch wersjach. Pierwszą będzie pompa ze zintegrowanym zasobnikiem ciepłej wody. Tu mowa o urządzeniach stojących o pojemności około 200 – 300 litrów. W niektórych z nich stosuje się dodatkową wężownicę wewnątrz zasobnika. Ta wykorzystywana jest do połączenia dodatkowego urządzenia grzewczego – np. kotła lub kolektorów słonecznych. W jakich inwestycjach najlepiej sprawdzają się pompy ciepła ze zintegrowanym zasobnikiem ciepłej wody? Z pewnością będą doskonałym pomysłem w nowopowstających lub właśnie remontowanych instalacjach. Na plus zasługuje fakt, że ich montaż nie jest skomplikowany.

Pompy bez zbiornika na wodę
Drugim rodzajem pomp ciepła c.w.u. pozostają urządzenia bez zbiornika. Tego rodzaju systemy sprawdzą się w tych inwestycjach, w których inwestor posiada już zasobnik na c.w.u. lub nie ma opcji jego montażu. Wówczas należy pomyśleć o zakupie osobnego zasobnika – ten zaś najlepiej dobrać w opcji wiszącej.