Powietrzne pompy ciepła – sposób działania i zalety

 In Publikacje

Powietrzne pompy ciepła są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych systemów ocieplania domu. To systemy grzewcze, które do pracy wykorzystują powietrze jako odnawialne źródło energii. Powietrzne pompy ciepła mogą być też z powodzeniem wykorzystywane jako środek służący do ogrzewania wody. Jakie są zalety pomp ciepła tego rodzaju oraz ich działanie? Dowiesz się tego z naszego artykułu!

Powietrzne pompy ciepła – działanie

Mówiąc najprościej: powietrzna pompa pobiera zasoby z otoczenia i przekształca je na ciepło, które można wykorzystać do ogrzewania domu, np. jako ogrzewanie podłogowe czy tradycyjne kaloryfery. Ciepło z powietrza jest pochłaniane i transportowane do cieczy, która z kolei przechodzi przez sprężarkę, w której się podgrzewa. Potem jest transportowana do układów ogrzewania i wykorzystywana do pojawienia się ciepłej wody w domu. Trzeba jednak pamiętać, że jej efektywność maleje wtedy, gdy na zewnątrz panują minusowe temperatury – wówczas zużywa się najwięcej ogrzewania. To bardzo prosta zależność: im niższa temperatura za oknem, tym pompa zużywa więcej energii elektrycznej do wytwarzania ciepła. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest w trakcie mroźnych dni połączyć ją z innym systemem grzewczym, aby jak najbardziej zredukować koszty za ogrzewanie.

Powietrzne pompy ciepła – zalety

Zalety pomp ciepła typu powietrze są bardzo mnogie. Oto niektóre z nich:

  • Są o wiele tańsze niż nieco popularniejsze ogrzewanie elektryczne. Dlatego można dzięki nim zaoszczędzić sporo pieniędzy.
  • Jeśli już jesteśmy przy finansach – na pompy ciepła można uzyskać dofinansowanie, co wiąże się z kolejnymi oszczędnościami.
  • Powietrzne pompy ciepła są ekologicznym rozwiązaniem. Dbają o środowisko naturalne dzięki przyczynieniu się do obniżenia emisji dwutlenku węgla.
  • Pompy ciepła są niezależnym sposobem ogrzewania. Oznacza to, że nie trzeba podpisywać żadnych umów z dostawcami energii ani rozliczać się zaliczkowo – Ty decydujesz, ile ciepła zużyjesz.
  • Są łatwe w konserwacji i montażu oraz nie wymagają do tego specjalistycznej wiedzy czy preparatów.
  • W przeciwieństwie do zwykłych kotłów olejowych i gazowych, powietrzna pompa ciepła może wytwarzać ciepło przy niższych temperaturach i przez znacznie dłuższy czas.

Teraz już wiesz wszystko na temat powietrznej pompy ciepła – zalety, działanie i zastosowanie. Wystarczy tylko wybrać konkretny model i cieszyć się ekologicznym, ekonomicznym ogrzewaniem w swoim domu!

 

Polecane wpisy na blogu: