Powietrzne pompy ciepła – sposób działania i zalety
Powietrzne pompy ciepła są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych systemów ocieplania domu. To systemy grzewcze, które do pracy wykorzystują powietrze jako odnawialne źródło energii. Powietrzne pompy ciepła mogą być też z powodzeniem wykorzystywane jako środek służący do ogrzewania wody. Jakie są zalety pomp ciepła tego rodzaju oraz ich działanie? Dowiesz się tego z naszego artykułu!
Powietrzne pompy ciepła – działanie
Mówiąc najprościej: powietrzna pompa pobiera zasoby z otoczenia i przekształca je na ciepło, które można wykorzystać do ogrzewania domu, np. jako ogrzewanie podłogowe czy tradycyjne kaloryfery. Ciepło z powietrza jest pochłaniane i transportowane do cieczy, która z kolei przechodzi przez sprężarkę, w której się podgrzewa. Potem jest transportowana do układów ogrzewania i wykorzystywana do pojawienia się ciepłej wody w domu. Trzeba jednak pamiętać, że jej efektywność maleje wtedy, gdy na zewnątrz panują minusowe temperatury – wówczas zużywa się najwięcej ogrzewania. To bardzo prosta zależność: im niższa temperatura za oknem, tym pompa zużywa więcej energii elektrycznej do wytwarzania ciepła. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest w trakcie mroźnych dni połączyć ją z innym systemem grzewczym, aby jak najbardziej zredukować koszty za ogrzewanie.
Powietrzne pompy ciepła – zalety
Zalety pomp ciepła typu powietrze są bardzo mnogie. Oto niektóre z nich:
- Są o wiele tańsze niż nieco popularniejsze ogrzewanie elektryczne. Dlatego można dzięki nim zaoszczędzić sporo pieniędzy.
- Jeśli już jesteśmy przy finansach – na pompy ciepła można uzyskać dofinansowanie, co wiąże się z kolejnymi oszczędnościami.
- Powietrzne pompy ciepła są ekologicznym rozwiązaniem. Dbają o środowisko naturalne dzięki przyczynieniu się do obniżenia emisji dwutlenku węgla.
- Pompy ciepła są niezależnym sposobem ogrzewania. Oznacza to, że nie trzeba podpisywać żadnych umów z dostawcami energii ani rozliczać się zaliczkowo – Ty decydujesz, ile ciepła zużyjesz.
- Są łatwe w konserwacji i montażu oraz nie wymagają do tego specjalistycznej wiedzy czy preparatów.
- W przeciwieństwie do zwykłych kotłów olejowych i gazowych, powietrzna pompa ciepła może wytwarzać ciepło przy niższych temperaturach i przez znacznie dłuższy czas.
Teraz już wiesz wszystko na temat powietrznej pompy ciepła – zalety, działanie i zastosowanie. Wystarczy tylko wybrać konkretny model i cieszyć się ekologicznym, ekonomicznym ogrzewaniem w swoim domu!
Polecane wpisy na blogu: