Pompa ciepła – zasada działania

 In Uncategorized

Interesuje Cię zakup i montaż niezawodnej, nowoczesnej pompy ciepła? Poznaj zasadę działania tego systemu grzewczego. Wybierz usługi Eco Strus. Warto!

Wstęp
Grzanie pompą ciepła pozwala cieszyć się dostępem do komfortowego ciepła oraz nie wymaga od użytkowników tego systemu grzewczego regularnego obsługiwania pompy ciepła. Systemy tego rodzaju bowiem znane są z wysokiego poziomu bezobsługowości. Na czym jednak polega zasada działania pompy ciepła? Co warto wiedzieć w tym temacie? Wszystkich zainteresowanych tego rodzaju kwestiami zapraszamy do lektury naszego wpisu. Warto!

Spis treści
Wstęp
W jaki sposób działa pompa ciepła?
Trzy ważne obiegi w pompach ciepła

Streszczenie artykułu
Zasadę działania pompy ciepła można porównać do odwrotności działania lodówki. Nie oznacza to jednak, że eksploatacja tego systemu grzewczego jest skazana na niepowodzenie. Wręcz przeciwnie. Dzięki zastosowaniu trzech obiegów w pompie ciepła możliwe jest zapewnienie optymalnego i pożądanego poziomu ciepła w budynkach mieszkalnych i użytkowych.

Artykuł
Nowoczesne pompy ciepła zaliczane są do najbardziej opłacalnych i niezawodnych systemów ogrzewania nie tylko domu, ale i wody użytkowej. Specjaliści z branży przekonują, że w optymalnych warunkach można mówić o efektywnym wykorzystaniu energii z darmowych zasobów na poziomie aż 75%! W takim przypadku energia pozyskiwana z nieodnawialnych źródeł wynosić będzie już tylko 25%. Czy to nie brzmi pięknie? Oczywiście, że brzmi! Do tego pompy ciepła znane są z wysokiej proekologiczności. Co jeszcze warto wiedzieć o zasadzie ich działania?

W jaki sposób działa pompa ciepła?
Zasadę działania nowoczesnej pompy ciepła można w wielkim skrócie opisać jako odwrotność działania powszechnie znanej lodówki. W tych urządzeniach podobnie zachodzić będą wszystkie procesy termodynamiczne. Istotą zasady działania pompy ciepła jest pobieranie ciepła ze środowiska, by następnie przekazać je w odpowiedniej formie do wnętrza domu. Warto zauważyć, że w żadnym przypadku nie należy doprowadzać do nadmiernego wychłodzenia obiegu zewnętrznego w przypadku pompy ciepła. Jest to niewskazane szczególnie wówczas, gdy mowa o jednoczesnym wygrzaniu budynku.

Trzy ważne obiegi w pompach ciepła
W zależności od rodzaju pompy ciepła, systemy te różnić się będą występowaniem różnych obiegów. Wymienia się więc obieg solanki, czynnika chłodniczego oraz obieg grzewczy. Działanie obiegu solanki polega przede wszystkim na odbieraniu energii cieplnej z ziemi, wody gruntowej lub powietrza. Wszystko po to, aby następnie przenieść energię cieplną do obiegu czynnika chłodniczego. W tym zaś energia cieplna zostaje przeniesiona na wyższy poziom temperatury, przez co można tę energię wykorzystać, by ostatecznie oddać do obiegu grzewczego. Ten wymieniony jako ostatni obieg ma za zadanie dostarczyć ciepło do pomieszczeń mieszkalnych lub użytkowych. Warto też dodać, że energia cieplna może przechodzić wyłącznie z ciała o wyższej temperaturze, do ciała o temperaturze niższej. Tym samym czynnik chłodniczy powinien wyróżniać się niższą temperaturą niż źródło ciepła.

 

Polecane wpisy na blogu: