Co jest lepsze dla Twojego domu – pompa ciepła czy solary?

 In Publikacje

Wielu użytkowników alternatywnych źródeł ciepła i energii przekonało się już, że to doskonały sposób na oszczędność z jednoczesnym dbaniem o środowisko naturalne. Który sposób jest jednak lepszy – pompa ciepła czy solary, czyli kolektory słoneczne? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule. Zapraszamy do czytania!

Co lepsze – pompa ciepła czy solary?

Tak naprawdę różnica pomiędzy tymi dwoma urządzeniami wynika z indywidualnych potrzeb domu. Znaczenie ma liczba mieszkańców, położenie domu oraz preferowany zakres pracy urządzenia. Co do zasady, kolektory są jednym z najtańszych, jak nie najtańszym rozwiązaniem pozyskującym energię odnawialną. To bez wątpienia ich największa zaleta. Jednak są bardzo zależne od obecnego stanu pogodowego – ich praca zależy od ilości słońca, a może przebiegać nieefektywnie w zimie i jesienią, gdy jest go zdecydowanie mniej. Problematyczne może być również magazynowanie c.w.u. w czasie letnich upałów, ponieważ mogą się przegrzać.

Co do pomp ciepła – są droższe od solarów. Niosą za sobą jednak szereg zalet, które zachęcają do ich użytkowania. Przede wszystkim są gwarancją większego komfortu i w mniejszym stopniu uzależnione są od czynników atmosferycznych, zwłaszcza słońca. Małe znaczenie ma także położenie budynku. Dodatkowo jest to urządzenie, które łatwiej i dokładniej jest w stanie zastąpić tradycyjny piec c.o., co przekłada się na większą efektywność grzewczą układu (wyjątkiem są gospodarstwa, które alternatywnej energii poszukują jedynie do ciepłej wody użytkowej). Ponadto istnieją pompy, które można zainstalować wewnątrz, co nigdy nie będzie możliwe w przypadku kolektorów.

Pompa ciepła czy solary – werdykt

Odpowiadając zatem na pytanie: co lepsze – pompa ciepła czy solary?, odpowiadamy, że pompa ciepła! Choć jej koszt na samym początku jest droższy od ceny kolektorów, to jednak jest inwestycją, która Ci się prędko zwróci, a jednocześnie docenisz zalety jej pracy w różnych sytuacjach.

Przeczytaj na blogu: