pompa ciepła, a pompa ciepła c.w.u.

 In Publikacje

Chcesz poznać różnice między pompą ciepła c.o. a c.w.u. i wybrać najlepszy system grzewczy? Skorzystaj z szerokiej oferty producenta. Wybierz jakość!

Wstęp
Współczesne pompy ciepła różnią się możliwościami zastosowania – wiele z nich wyposażonych jest głównie w funkcję grzania, ale są i takie, które z powodzeniem podgrzeją również wodę użytkową. Nierzadko inwestorzy zastanawiają się, którą pompę ciepła wybrać. Podjęcie dobrej decyzji może ułatwić porównanie tych pomp.

Spis treści
1. Wstęp
2. Najważniejsze zalety pomp ciepła
3. Wady pomp ciepła
4. Różnice między pompą c.o., a c.w.u.

Streszczenie artykułu
Innowacyjne systemy grzewcze, którymi są pompy ciepła, to systemy na wskroś niezawodne i wybierane przez świadomych inwestorów. Warto zainwestować w ich zakup, znając podstawowe różnice między pompą grzewczą c.o. a pompą c.w.u. Systemy różnić się będą kosztem montażu, ale i wielkością oraz mocą grzewczą.

Artykuł
Nowoczesne pompy ciepła do podgrzewania wody użytkowej to rozwiązania polecane głównie tym osobom, które latem podgrzewają wodę z wykorzystaniem prądu, węgla, gazu lub ekogroszku. Z kolei pompy ciepła do ogrzewania domu to takie systemy grzewcze, w których nie wymaga się regularnego zastosowania i dokładania paliwa. Dlatego też warto poznać najważniejsze zalety i wady obu rodzajów urządzeń. Wszystko po to, by podjąć jak najlepszą decyzję inwestycyjną.

Najważniejsze zalety pomp ciepła
Zarówno pompy ciepła grzewcze, jak i te do ogrzewania c.w.u., charakteryzuje wysoki poziom bezobsługowości oraz ekologii. Optymalne dopasowanie systemu grzewczego do kubatury oraz powierzchni budynku sprawi, że późniejsze użytkowanie pompy ciepła jest całkowicie bezobsługowe. Do tego jest to rozwiązanie wysoce ekologiczne – podczas pracy systemu środowisko naturalne nie jest zanieczyszczane, nie powstają też żadne spaliny.
Dodatkowo niski koszt eksploatacji oraz nieskomplikowany montaż sprawiają, że popularność pomp ciepła stale rośnie. I to nie tylko w inwestycjach mieszkaniowych, ale coraz większej liczbie obiektów, także tych użytkowych.
Ogromnym atutem wyboru pompy ciepła pozostaje też gwarantowane bezpieczeństwo użytkowania – to jeden z najbardziej bezpiecznych sposobów ogrzewania obiektu, bez ryzyka wystąpienia wybuchu.

Wady pomp ciepła
W zestawieniu z dużą liczbą zalet, pompy ciepła mają niewiele wad. Do głównych zaliczymy ich cenę, przewyższającą koszt zakupu i montażu zwykłego kotła węglowego, ale już porównywalną z zakupem kotła kondensacyjnego. Wadą z pewnością jednak jest uzależnienie działania pompy ciepła od energii elektrycznej. W większości systemów zanik napięcia w sieci elektroenergetycznej wiązać się będzie z przerwą w jej działaniu. Warto więc pomyśleć o tym, by wyposażyć budynek mieszkalny w dodatkowe akumulatory lub inne źródło ciepła, takie jak np. kominek.

Różnice między pompą c.o., a c.w.u.
Koszt montażu pompy ciepła do ogrzewania domu jest sporo wyższy od pompy c.w.u., ponieważ wiąże się z montażem dodatkowo ogrzewania podłogowego. Te systemy grzewcze zazwyczaj też mają większą moc niż pomp c.w.u. (tutaj moc wynosi 2 kW), gdyż są dopasowane do ogólnego zapotrzebowania budynku na ciepło. Pompy różnią się również wielkością – ta do c.w.u. ma z reguły zasobnik wody, przez co jest większa od zwykłych pomp c.o.

 

Polecane artykuły na blogu: