Najpopularniejsze mity o pompach ciepła

 In Publikacje

Nowoczesne pompy ciepła nie są wystarczająco wydajne, kosztują fortunę i służyć mogą tylko do ogrzewania powierzchni mieszkalnych i użytkowych? To najpopularniejsze mity o pompach ciepła. Warto je obalić i cieszyć się wysoką niezawodnością funkcjonowania tych innowacyjnych systemów grzewczych.

Pompy ciepła, choć popularne w ostatnich latach, uznawane za doskonałą alternatywę dla tradycyjnych systemów grzewczych, doczekały się też sporo mitów o swoim działaniu. Warto obalić te najpopularniejsze, by móc świadomie zdecydować się na inwestycję w zakup i montaż optymalnie dobranej pompy ciepła.

Spis treści:

  • Horrendalnie droga pompa ciepła?
  • Mała wydajność w niskich temperaturach?
  • Pompy tylko do grzania?

Pompy ciepła to innowacyjne systemy grzewcze odznaczające się dużą niezawodnością działania, wysoką bezobsługowością i ekonomicznością. Ich montaż pozwala na dostęp do dużo niższych rachunków za ogrzewanie – przy stale drożejących paliwach tradycyjnych jest to co najmniej poszukiwane. Jakie jednak mity o pompach ciepła możemy usłyszeć? Poznajmy i obalmy te najczęściej występujące.

Horrendalnie droga pompa ciepła?

Osoby będące przeciwnikami pomp ciepła twierdzą, że inwestycja w jej zakup wiąże się z wydaniem niemałej fortuny. Oczywiście faktem jest, że pompy ciepła nie należą do najtańszych systemów grzewczych. Jeśli jednak zwrócimy uwagę na generowane przez nie oszczędności rzędu nawet 60% opłat za ogrzewanie – łatwo przekalkulować, czy będą lepszą inwestycją w porównaniu z tradycyjnymi systemami grzewczymi. Warto wiedzieć, że w obecnych czasach istnieje możliwość otrzymania dofinansowania na zakup pompy ciepła. Wszystko z uwagi na to, że ten nowoczesny system grzewczy jest bardzo ekologiczny i nie wytwarza żadnych zanieczyszczeń do środowiska naturalnego.

Mała wydajność w niskich temperaturach?

Sceptycy pomp ciepła podnoszą, że urządzenia te nie będą właściwie działały przy ujemnych temperaturach zewnętrznych. Nic bardziej mylnego. W takich przypadkach najczęściej bowiem załącza się dodatkowe grzanie w postaci grzałki elektrycznej, dzięki czemu dostawa energii cieplnej do budynku ogrzewanego pompą może płynąć nieprzerwanie i na poziomie przez nas oczekiwanym i zaprogramowanym. Najnowsze technologie wykorzystywane szczególnie w powietrznych pompach ciepła pozwalają na ich skuteczne działanie nawet w temperaturze sięgającej do -20°C.

Pompy tylko do grzania?

Oczywiście głównym i najbardziej pożądanym działaniem pompy ciepła jest zapewnianie przez nią najbardziej komfortowych warunków grzewczych w ogrzewanym budynku mieszkalnym. Nie jest jednak w żadnym przypadku tak, że pompy ciepła mogą tylko grzać. Z równie dużym powodzeniem sprawdzą się jako skuteczny klimatyzator podczas wyjątkowo upalnych dni. Za chłodzenie w instalacji odpowiadać będzie wykorzystanie konwektorów wentylatorowych. To świetna alternatywa dla tradycyjnych klimatyzatorów – bo teraz pompy ciepła z powodzeniem łączyć będą w sobie zarówno funkcje grzania, jak i chłodzenia właśnie.