Jaka pompa ciepła będzie najlepsza dla domu?

 In Publikacje

Chcesz wiedzieć jaka pompa ciepła będzie najlepsza dla domu? Zapraszamy do lektury wpisu ekspertów z firmy Ecostrus. Wybierz usługi od najlepszych w branży!

Wstęp
Wybór optymalnej, najlepiej dopasowanej do potrzeb pompy ciepła, to kluczowa kwestia związana z generowaniem oszczędności w jej eksploatacji. Jaki wybór pomp ciepła czeka na współczesnych inwestorów? Która z pomp ciepła okaże się najlepszym rozwiązaniem dla domu? Zapraszamy do lektury naszego wpisu!

Spis treści:
1. Wstęp
2. Pompy ciepła według rodzajów
3. Pompy ciepła niezależne od warunków pogodowych
4. Jak obliczyć optymalną moc pompy ciepła?

Streszczenie artykułu
Wybierając pompę ciepła dla domu, warto kierować się jej wydajnością, niezawodnością działania oraz odpowiednio dobrać jej moc grzewczą. Najlepiej zakup wcześniej skonsultować z dobrym doradcą branżowym. Taka inwestycja się opłaci!

Artykuł
Współcześnie na rynku pomp ciepła znaleźć można zarówno pompę gruntową, powietrzną, jak i pompę wodną, typu woda – woda. Jak jednak najlepiej dobrać pompę ciepła do naszych potrzeb? Czym się kierować podczas wyboru? Odpowiedzi na najważniejsze pytania prezentujemy w poniższym artykule.

Pompy ciepła według rodzajów
Obecnie mamy do wyboru trzy typy pomp ciepła. Czym te różnić się będą między sobą? Najważniejszym kryterium różnicującym te nowoczesne systemy grzewcze pozostaje rodzaj dolnego źródła ciepła. Pompy gruntowe czerpią je z ziemi, wodne z wody, powietrzne zaś, jak sama nazwa wskazuje – z powietrza. Za najbardziej skuteczne pompy ciepła uznaje się obecnie pompy gruntowe oraz wodne. W tych przypadkach możliwe jest korzystanie z nich wyłącznie jako z jedynego źródła ciepła. I choć to niewątpliwie jest ogromną zaletą, to pompy tego rodzaju są droższe w instalacji oraz zakupie, niż pompa powietrzna. Z kolei ta ostatnia jest dużo bardziej atrakcyjna pod względem ceny oraz łatwości montażu. Warto podkreślić jednak, że powietrzna pompa ciepła może być traktowana wyłącznie jako system wspomagający ogrzewanie budynku mieszkalnego. Może nie sprawdzić się jako jedyne źródło ciepła w domu.

Pompy ciepła niezależne od warunków pogodowych
Do najbardziej wydajnych, a przy tym zupełnie niezależnych od zewnętrznych warunków pogodowych, zaliczyć należy pompy ciepła wodne i gruntowe. Ich źródła mają stabilną i raczej wysoką temperaturą – także, a może głównie, w okresie grzewczym. Nie jest jednak tak, że pompy tego typu mają wyłącznie zalety. Aby można było móc korzystać ze wszystkich ich funkcjonalności, konieczne jest zamontowanie dość kosztownej instalacji. Do tego jej wykonanie czy montaż mogą nastręczać trochę problemów. Te pojawiają się wówczas, gdy występuje niedostatek wód gruntowych lub inwestor nie dysponuje na swojej działce zbyt dużą ilością wolnego miejsca.

Jak obliczyć optymalną moc pompy ciepła?
Żeby móc skutecznie ogrzać budynek mieszkalny, należy odpowiednio dobrać moc pompy ciepła. Jak to zrobić? Wystarczy pomnożyć powierzchnię domu przez jego zapotrzebowanie na energię. Przyjmuje się, że się średnie zapotrzebowanie domu jednorodzinnego wynosi w granicach 40-50 W/m2. Łatwo więc obliczyć, że np. dla budynku mieszkalnego o metrażu 150 m2, optymalną mocą pompy ciepła będzie 7,5 kW.

 

Polecane artykuły na blogu:

Sprawdź również ofertę: