Jaka moc pompy ciepła do domu 200m2?

Aby skutecznie ogrzać całą powierzchnię budynku, konieczny jest wybór odpowiedniego systemu grzewczego, który sprawdzi się w danym przypadku. Jeśli chodzi o domy prywatne to coraz częściej wybieranym rozwiązaniem są pompy ciepła. Jest to energooszczędne urządzenie, które jest w stanie skutecznie i sprawnie ogrzać cały dom. Warto wspomnieć o tym, że obecność dodatkowej instalacji takiej jak np. fotowoltaika jest w stanie jeszcze bardziej zredukować koszty ogrzewania i poprawić komfort mieszkania. Czym więc kierować się przy wyborze pompy ciepła do domu 200 m2 aby efekt był zadowalający?

 

Spis treści

Pompy ciepła do domu

Rodzaje pomp ciepła

Dobór pompy ciepła do powierzchni domu

Jaka pompa ciepła do domu 250m2?

Jakiej mocy pompa ciepła do domu 150m2?

Jaka pompa ciepła do domu 130m2?

Jaka moc pompy ciepła do domu 120m2?

Podsumowanie – jaka moc pompy ciepła do domu 200m2?

 

Pompy ciepła do domu

Sporo osób decyduje się w dzisiejszych czasach na pompę ciepła, która stanowi główne źródło ciepła w domu.

Koszt pompy ciepła uzależniony jest od wielu czynników, ale jednym z głównych jest przede wszystkim jej moc. Koszt to również nie tylko cena samego urządzenia, ale też jego montaż.

Dzięki pompie ciepła można łatwo i bezproblemowo ogrzać ciepłą wodę użytkową oraz powierzchnię domu. Wraz z instalacją fotowoltaiczną można dodatkowo zaoszczędzić, więc ludzie zainteresowani pompą ciepła często decydują się na takie rozwiązanie.

 

Rodzaje pomp ciepła

Wysokiej klasy pompy ciepła dzielą się na kilka rodzajów. Od czego zależy ich wybór? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, jakie masz potrzeby.

Rozróżnia się m. in. gruntowe pompy ciepła, choć jednym z najczęściej wybieranych rodzajów jest powietrzna pompa ciepła. Wybór między pompą ciepła powietrzną, a gruntową uzależniony jest między innymi od tego czy dopiero co budujesz dom czy też chcesz dokonać wymiany lub modernizacji systemu grzewczego.

Na rynku dostępne są urządzenia najwyższej klasy, które spełnią Twoje oczekiwania.

 

Dobór pompy ciepła do powierzchni domu

Przy doborze pompy ciepła należy kierować się przede wszystkim powierzchnią swojego domu.

Koszt pompy ciepła będzie nieco większy w momencie, gdy musisz ogrzać sporą powierzchnię.

Jej zakup musi być więc dobrze przemyślany, tym bardziej że sama energia elektryczna również swoje kosztuje.

Niezależnie od tego czy będzie to pompa powietrzna czy też gruntowa, każde urządzenie musi być dobrze dopasowane do konkretnego budynku.

 

Jaka pompa ciepła do domu 250m2?

Aby obliczyć optymalną moc pompy ciepła do danego budynku, należy pomnożyć powierzchnię budynku przez jego zapotrzebowanie na energię.

Przyjmuje się, że na każdy metr kwadratowy zapotrzebowanie wynosi ok. 40-50 W. Oznacza to, że pompa ciepła do domu o powierzchni 250m2 powinna mieć około 12,5 kW.

Dzięki takiej instalacji możliwe będzie ogrzanie ciepłej wody użytkowej i całej powierzchni domu

 

Jakiej mocy pompa ciepła do domu 150m2?

Dobór odpowiednich urządzeń grzewczych do swojego domu ma ogromne znaczenie pod kątem zarówno komfortu jak i dalszych kosztów eksploatacji.

W przypadku domu o powierzchni 150m2 należy więc wybrać pompę ciepła, która będzie mieć moc ok. 7,5 kW.

Źródło ciepła tego typu sprawdzi się o każdej porze roku i zapewni wygodę dla całej rodziny.

Warto pamiętać o tym, że koszt pompy ciepła można zredukować. Można bowiem otrzymać bezzwrotną dotację, składając wcześniej wniosek do programu „Czyste Powietrze” w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Jaka pompa ciepła do domu 130m2?

Ogrzewanie za pomocą pompy ciepła to skuteczny sposób na to, by szybko uzyskać ciepło w każdym pomieszczeniu.

W przypadku domu o powierzchni 130m2 warto postawić na pompę ciepła o mocy 6-6,5 kW. W takim budynku urządzenie o takiej mocy sprawdzi się w zupełności i pozwoli ogrzać powierzchnię całego budynku jak i wodę użytkową w nim. Dzięki temu temperatura zawsze będzie na odpowiednim poziomie, niezależnie od pory roku.

 

Jaka moc pompy ciepła do domu 120m2?

Dla domu który ma powierzchnię 120m2 w dużej mierze sprawdzi się pompa ciepła o mocy 6 kW. Koszt pompy ciepła będzie w tym przypadku o wiele mniejszy, niż ma to miejsce chociażby w przypadku domu o powierzchni 200m2.

Dobrym wyborem będzie powietrzna pompa ciepła, która zapewni ciepło i komfort.

 

Podsumowanie – jaka moc pompy ciepła do domu 200m2?

Pompy ciepła posiadają dodatkowe funkcje, które sprawdzają się na co dzień. Służą one bowiem nie tylko do ogrzewania, ale również chłodzenia pomieszczeń w upalne dni. Dzięki takiej instalacji można więc znacząco poprawić komfort życia we własnym domu.

Warto pamiętać jednak o tym, by wybrać pompę, która będzie dopasowana do powierzchni Twojego domu w odpowiedni sposób. Im jest on większy, tym większa będzie musiała być moc pompy ciepła. Korzystając z prostego wzoru można to jednak łatwo obliczyć i tym samym wybrać urządzenie, które spełni wszelkie wymagania.

Pompa ciepła to obecnie jeden z najlepszych i najbardziej ekologicznych sposobów na ogrzewanie swojego domu.

 

Polecane artykuły na blogu:

 

Sprawdź również ofertę: