Jak wybrać pompę ciepła?
Pompy ciepła to coraz chętniej wybierana metoda, służąca nie tylko naszym finansom, ale również środowisku naturalnemu. Najczęściej kupowane pompy służą w głównej mierze jako urządzenia grzewcze. Kryteria wyboru pomp ciepła mających za zadanie służyć jako rekuperator – czyli chłodzić i wentylować, są bardziej skomplikowane. Mimo wszystko przed zakupem produktu należy zwrócić uwagę na kilka wymienionych przez producenta cech urządzenia i jego zastosowania podstawowego. Zapraszamy do lektury.
Działanie pompy
Najczęściej spotykane w budownictwie rodzinnym urządzenia, to praktycznie jedynie pompy sprężarkowe. Urządzenia doskonale nadają się do grzania wody lub w niektórych wypadkach jako pompa ciepła do basenu. Warto również zaznaczyć, że pompy ciepła mogą działać jako klimatyzatory, działające również na podstawie mechanizmu sprężarkowego. To, co odróżnia kilka sposobów zasilania to w głównej mierze wielkość pomp i ich zastosowanie zależne właśnie od tego elementu.
Źródło dolne
Według opinii ekspertów i zgodnie z podstawowymi zasadami fizyki, najlepsze oraz najbardziej skuteczne pompy to urządzenia, które przenoszą ciepło między ośrodkami o maksymalnie zbliżonych temperaturach. Przykładem może być rzadko wykorzystywana pompa woda-woda oraz wydajniejsza w zastosowaniu pompa solanka-woda. Najczęściej spotykana jest jednak pompa ciepła gruntowa. Jest to efektem dolnego kolektora, który pracując w układzie zamkniętym, pozwala na pełną kontrolę przez użytkownika.
Niektórzy korzystają również z nieco bardziej skomplikowanej wersji systemu, czyli pompy z odparowaniem bezpośrednim. Niestety minusem produktu jest wymagane przez nią wydajne źródło ciepła, co nie zawsze można zrealizować w prosty sposób. Z tego względu pompy powietrze woda oraz powietrze-powietrze, nie wymagają większego przygotowania. Niestety kij ma dwa końce i w tym wypadku musimy się liczyć ze spadkiem mocy grzewczej zimą, kiedy powietrze staje się zimne, i produkt nie jest w stanie efektywnie pracować.
Źródło górne
Najlepszym ekonomicznie źródłem górnym jest ogrzewanie podłogowe. Dla przykładu w przypadku korzystania z klasycznych, standardowych grzejników, mamy do czynienia z kilkoma problemami takimi jak: woda jest zimna i może powodować korozję urządzeń grzewczych oraz wydajność systemu nie jest zbyt wysoka. Warto również nadmienić, że pompa ciepła oraz grzejniki nie są w stanie pracować w takim układzie z odpowiednią sprawnością. Użytkownik musi się więc borykać z niedogrzaniem powierzchni oraz spadkiem wydajności systemu.