Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła?

Interesuje Cię zakup pompy ciepła najlepiej dopasowanej do Twoich indywidualnych potrzeb? Skorzystaj z naszych rad i fachowego doradztwa dobrego instalatora!

Wstęp
Pompa ciepła to coraz popularniejszy sposób ogrzewania własnego domu lub przestrzeni użytkowej. Z wyborem tego właśnie systemu grzewczego wiąże się mnóstwo korzyści. Co jednak warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego rodzaju pompy? Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znaleźć można w naszym wpisie. Zapraszamy do lektury!

Spis treści
1. Wstęp
2. Podstawowe kryteria doboru pompy ciepła
3. Pompy ciepła według rodzaju

Streszczenie artykułu
Pompa ciepła to obecnie jeden z najlepszych, najbardziej wydajnych, a przy tym bardzo ekonomicznych systemów grzewczych. Warto wiedzieć jednak, że wybór konkretnego rodzaju pompy ciepła zależeć będzie od wielu czynników. Najważniejsze z nich to rodzaj funkcji, którą miałaby spełniać pompa, wybór źródła ciepła, jak również dopasowanie systemu do wielkości działki oraz powierzchni budynku mieszkalnego. W kwestii optymalnego wyboru zawsze warto skorzystać z fachowego doradztwa od doświadczonego instalatora.

Artykuł
Pompy ciepła różnią się nie tylko rodzajem źródła, z którego czerpią energię. Różnić się będą również funkcją, którą mają spełniać. Warto wiedzieć więc, że sukces w wyborze odpowiedniej pompy ciepła tkwi w wielu czynnikach. Jak dokonać najlepszego wyboru? Doskonałym pomysłem będzie z pewnością skorzystanie z profesjonalnego wsparcia fachowców i wysoko wykwalifikowanych specjalistów z branży. Takie wsparcie może okazać się kluczowym w najlepszym doborze pompy ciepła. O czym należy bezwzględnie pamiętać?

Podstawowe kryteria doboru pompy ciepła
Aby można było mówić o dobrym wyborze pompy ciepła, warto zwrócić przede wszystkim uwagę na rodzaj funkcji, który dana pompa miałaby spełniać w konkretnym budynku. Okazuje się bowiem, że na rynku branżowym znajdziemy nie tylko pompy wykorzystywane do przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale również i takie systemy grzewcze, których głównym zadaniem będzie zapewnienie komfortu cieplnego w całym domu. Dodatkowo podczas wyboru systemu grzewczego warto zwrócić uwagę także na to, czy pompa ciepła ma stanowić jedyne i główne urządzenie grzewcze, czy może będzie wykorzystywana jako urządzenie wspomagające pracę kotła. To wszystko o czym mowa, jest niezwykle istotne. Wybierając bowiem pompę do ogrzewania całego budynku, zdecydowanie lepiej postawić na system pobierający ciepło z dolnych źródeł. Jeśli zaś pompa ciepła miałaby jedynie wspomagać pracę kotła – tutaj zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie postawienie na powietrzną pompę ciepła.

Pompy ciepła według rodzaju
Wybór pompy ciepła zależeć też będzie w dużym stopniu od tego, jakiego rodzaju będzie źródło, z którego pompa będzie czerpać energię. Jakiego typu pompy ciepła można więc wyróżnić? Z pewnością będą to pompy wykorzystujące wody głębinowe (typu solanka – woda), jak i pompy powietrze – woda, korzystające z powietrza pozyskanego z zewnątrz. Warto podkreślić również zależność wyboru pompy ciepła od wielkości powierzchni budynku, jak i metrażu działki. Tu najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z porady u wykwalifikowanego i doświadczonego w branży instalatora.

 

Polecane artykuły na blogu: