Jak działa pompa ciepła?

 In Publikacje

Ze względów finansowych i ekologicznych, coraz więcej osób decyduje się na montaż pompy ciepła. Jak działają te przyjazne środowisku urządzenia? Zapraszamy do lektury.

Inne metody grzewcze

Aby najlepiej zrozumieć ideę działania pompy ciepła, należy uruchomić nieco wyobraźnię. Zacznijmy jednak od klasycznych metod ogrzewania. Sama idea jest bardzo prosta i zrozumiała. Opiera się na ośrodku materialnym, posiadającym na tyle dużo własnej energii ciepła, że część z niej można pobrać w celu ,,dogrzania” innego ośrodka materialnego. W taki sposób działają piece węglowe i elektryczne. W pierwszym przykładzie kluczowy jest węgiel, który dzięki działaniu wysokiej temperatury ognia, zaczyna się utleniać i oddawać własną energię termiczną. Niestety efektem ubocznym tego procesu są odpady takie jak popiół czy dym.

Piec elektryczny działa na podobnych zasadach. Prąd elektryczny wytwarza w nim ciepło, które może być przeznaczone w różnych celach. Na plus tego zastosowania przemawia fakt, że pozbywamy się zanieczyszczeń w postaci popiołu i teoretycznie działamy na korzyść środowiska, ale niestety energia potrzebna do uruchomienia urządzenia, może być wykonana w mniej przyjaznych dla ekologii warunkach.

Pompa ciepła

Wielu z Was może się zastanowić, dlaczego w artykule o pompach ciepła, nawiązujemy do klasycznych metod ogrzewania. Odpowiedź jest prosta. Aby zrozumieć zasadę działania pompy ciepła, najlepiej porównać ją właśnie z systemami, które dobrze znamy. Wszystkie wyżej wymienione urządzenia, muszą spalić określone paliwo i w ten sposób wytwarzają temperaturę. Niestety efektem ubocznym ich działania jest zmarnowanie dużej ilości energii.

Pompa ciepła działa w inny sposób. Zamiast produkować energię i spalać paliwo, urządzenie korzysta z jej naturalnych form znajdujących się w pokładach takich jak woda, grunt czy powietrze. Dzięki temu możemy zaoszczędzić pieniądze i mieć pewność, że wszystko odbywa się w przyjaznych dla środowiska warunkach.

Jak działa pompa ciepła?

Pompy ciepła wykorzystując odpowiednie procesy termodynamiczne, są w stanie przetworzyć energię i dostarczyć ją wprost do instalacji grzewczych w postaci wody o temperaturze sięgającej nawet do 55°C. Dzięki temu koszty eksploatacji urządzenia, związane są jedynie z zakupem niewielkiej ilości energii elektrycznej. Pompy nie wykorzystują jej do ogrzewania wody, ale do podtrzymania wszystkich procesów. Jak podają eksperci, z każdego 1 kW energii elektrycznej zużytej przez produkt, możemy uzyskać do 5 darmowych kW energii pochodzącej z ziemi, wykorzystując ją do ogrzania naszego wnętrza.