Jak działa nowoczesna pompa ciepła?

Działanie pompy ciepła nie jest skomplikowane – opiera się na znanych od dawna prawach fizyki i wykorzystaniu niekończących się źródeł pochodzących ze środowiska naturalnego. Warto zainteresować się bliżej szerokimi zastosowaniami pomp ciepła i wdrożyć je w codziennym życiu. Wszystko z myślą o ekologii i ekonomii!

Jak działa pompa ciepła? Czy rzeczywiście jest taka proekologiczna i generuje dużo niższe opłaty za ogrzewanie? A wreszcie – czy jej obsługa jest ograniczona do minimum i wiąże się głównie z prawidłowym, fachowym jej zaprogramowaniem? Co właściwie powinniśmy wiedzieć o nowoczesnych pompach ciepła, by móc wyrobić sobie o nich właściwe zdanie? Sprawdzamy to.

Spis treści:

  • Prostota przemian fizycznych
  • Bez energii elektrycznej ani rusz
  • Wielofunkcyjność pomp ciepła

Pompa ciepła nie jest niczym innym jak niskotemperaturowym urządzeniem grzewczym, działającym głównie na podstawie wykorzystania energii cieplnej zgromadzonej w nieograniczonych źródłach środowiska naturalnego. Tu mowa nie tylko o powietrzu czy gruncie, ale również i wodzie. Jak wygląda działanie pompy w praktyce?

Prostota przemian fizycznych

Działanie typowej pompy ciepła nie jest skomplikowane. W nowoczesnym urządzeniu zaliczanym do innowacyjnych systemów grzewczych zachodzą takie procesy jak parowanie, sprężanie, skraplanie oraz obowiązkowo – rozprężanie. W ich wyniku energia pozyskana ze źródeł środowiska naturalnego z powodzeniem zamieniana jest na bezcenną energię cieplną. I w ten oto prosty sposób może finalnie trafić do wnętrz budynku mieszkalnego lub użytkowego, które chcemy ogrzać. O wysokim poziomie niezawodności działania pompy ciepła świadczy to, że wszystkie jej elementy tworzą układ zamknięty.

Bez energii elektrycznej ani rusz

Zastanawiając się, jak działa pompa ciepła z pewnością zwrócimy uwagę na to, że potrzebuje bodźca przekształcającego energię zgromadzoną w środowisku naturalnym, na energię cieplną. Tym źródłem zasilania jej pracy pozostaje energia elektryczna. I choć pompa ją wykorzystuje, i tak w ogólnym rachunku koszt zużycia energii elektrycznej jest dużo niższy w porównaniu z tradycyjnymi kosztami ogrzewania generowanymi przez nieustannie drożejące paliwo grzewcze. W branży mówi się o tym, że koszt 1 kW energii elektrycznej proekologiczna pompa ciepła jest w stanie zamienić nawet na 5 kW zielonej energii. To zupełnie rzeczywiste i realne wyliczenia, których po prostu grzechem byłoby nie wdrożyć także i w naszym własnym środowisku domowym.

Wielofunkcyjność pomp ciepła

Nowoczesne pompy ciepła na pewno nie cieszyłyby się stale rosnącą popularnością, gdyby nie fakt, że na rynku branżowym istnieje wiele ich rodzajów. I choć niegdyś to gruntowe pompy ciepła uznawane były za niezawodne w działaniu, to teraz także i powietrzne pompy ciepła pozwalają na zapewnienie komfortowego dostępu do energii cieplnej przez cały rok. Do tego warto podkreślić, że pompy ciepła powietrze – woda sprawdzają się również często jako idealny system chłodzenia podczas upalnych dni. W takie urządzenie po prostu warto zainwestować!

 

Polecane artykuły na blogu: