Jak działa bezawaryjny system grzewczy – pompa ciepła?
Choć wyróżnić możemy trzy rodzaje pomp ciepła, łączyć je będzie wysoka niezawodność działania oraz bezawaryjność. Warto poznać prosty sposób ich działania, by się przekonać, że odtąd nie trzeba będzie przepłacać za ogrzewanie.
Działanie pompy ciepła nie jest skomplikowane. A ile korzyści będzie się z nim wiązać! Z pewnością warto poznać te najważniejsze, by mieć większą świadomość inwestycyjną. Istotne jest to, że wybór pompy ciepła będzie wyborem na pewno proekologicznym i ekonomicznym zarazem. Jak działa ten niezawodny i innowacyjny system grzewczy?
Spis treści:
- Kilka głównych składników pompy
- Podział pomp ze względu na źródło
- Niezawodne działanie pompy ciepła
O skutecznym działaniu nowoczesnej pompy ciepła mówić będziemy wtedy, gdy urządzenie korzystać będzie z ciepła zgromadzonego w powietrzu, wodzie lub gruncie. Do produkcji energii cieplnej potrzeba też prądu elektrycznego – jednak jego wykorzystanie zazwyczaj obejmuje zaledwie niewielką część niezbędną do wykorzystania. Poznajmy zatem sposób działania bezawaryjnego systemu grzewczego, którym jest pompa ciepła.
Kilka głównych składników pompy
Żadna pompa ciepła nie mogłaby działać skutecznie gdyby nie fakt, że jest złożona z kilku ważnych elementów. Podstawą pozostają takie składowe jak wymiennik pozyskujący ciepło ze źródła, sprężarka, określana mianem serca systemu grzewczego, jak i kolejny wymiennik, służący oddawaniu ciepła oraz zawór rozprężny. Wszystkie te elementy muszą tworzyć zamkniętą całość konstrukcji wypełnionej przez czynnik chłodniczy. Istotą jego działania jest parowanie w niskich temperaturach. Następnie dochodzi do skroplenia pary, a ostatecznie zwiększaniu temperatury i tworzeniu się energii cieplnej. Ta przekazywana jest do wymiennika, po czym finalnie trafia do ogrzewania danej nieruchomości.
Podział pomp ze względu na źródło
Można wskazać na trzy rodzaje pomp ciepła stanowiących doskonałą alternatywę dla tradycyjnych i powszechnie znanych systemów ogrzewania. Do nowoczesnych i niezawodnych zarazem pomp ciepła zaliczymy pompę gruntową, powietrzną oraz wodną. Pierwsza z nich działa w oparciu o wykorzystanie kolektorów poziomych lub pionowych. Specjaliści z branży wskazują jednak na ogromną efektywność działania takiej pompy. Trzeba pamiętać jednak o tym, by dysponować odpowiednim metrażem gruntu. Szacuje się, że do średniego wytworzenia 1 kW mocy grzewczej potrzeba co najmniej 40 mkw. gruntu. W przypadku wodnych pomp ciepła moc o tej wartości można wytworzyć, uzyskując dostęp do przepływu wody gruntowej rzędu 150 litrów na godzinę. Z kolei powietrzne pompy ciepła uznawane są za najtańsze w montażu. Nic dziwnego więc, że popularność ich wyboru stale rośnie.
Niezawodne działanie pompy ciepła
Innowacyjne i proekologiczne, a do tego i bardzo ekonomiczne. Takie jest właśnie działanie nowoczesnych pomp ciepła. Jeśli dołożymy do tego wysoką bezawaryjność tych systemów grzewczych oraz łatwy ich montaż – otrzymujemy sprawdzony sposób na tanie ogrzewanie własnego domu. Warto zainteresować się nim bliżej!