Czy pompa ciepła samodzielnie ogrzeje dom?

 In Uncategorized

Chcesz wiedzieć, czy pompa ciepła samodzielnie ogrzej dom? Poznaj bogatą ofertę usług dostępną w firmie Eco Strus. Wybierz pompę ciepła od najlepszych!

Wstęp
Pompy ciepła są obecnie jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań grzewczych. Jak się okazuje – z równie dużym powodzeniem sprawdzi się zarówno w nowo wybudowanym budynku, jak i w tym istniejącym już od dłuższego czasu. Czy jednak można z sukcesem ogrzać dom z wykorzystaniem wyłącznie pompy ciepła? Na to pytanie odpowiadamy w naszym wpisie!

Spis treści
1. Wstęp
2. Gruntowa pompa ciepła – czy to dobry wybór?
3. Powietrzna pompa ciepła – warto?
4. Warto wybrać tryb biwalentny

Streszczenie artykułu
Czy pompa ciepła może być jedynym źródłem ciepła w domu mieszkalnym? Odpowiedź jest oczywista: no pewnie, że tak! Gwarancję pełni satysfakcji otrzyma się, wybierając gruntową pompę ciepła. Przy wyborze powietrznej pompy zaś warto wspomóc się pracą grzałki elektrycznej, najczęściej wbudowanej w wewnętrznym modelu pompy. Taka inwestycja się naprawdę opłaca – warto z niej skorzystać!

Artykuł
Skuteczne ogrzewanie domu pompą ciepła możliwe będzie z pewnością wówczas, gdy ten nowoczesny system grzewczy będzie niemal w 100% spełniał zapotrzebowanie na ciepło w budynku mieszkalnym. Optymalny dobór pompy ciepła będzie gwarantował pewność, że z jej wykorzystaniem nie trzeba będzie martwić się o dostawy ciepła nawet podczas wyjątkowo mroźnej zimy.

Gruntowa pompa ciepła – czy to dobry wybór?
Nowoczesne pompy ciepła uznawane są za wysoce wydajne i bardzo komfortowe w użytkowaniu. Do tego są też doskonałymi systemami grzewczymi. Tak jest z pewnością w przypadku wyboru gruntowej pompy ciepła. Specjaliści z branży zgodnie twierdzą, że montaż gruntowej pompy ciepła nie będzie wymagał łączenia jej z dodatkowymi źródłami energii. Skąd ta pewność? Jest zupełnie uzasadniona, bowiem energia czerpana z gruntu znajduje się na takiej głębokości, która klasyfikowana jest jako znajdująca się poniżej strefy przemarzania. W praktyce oznaczać będzie to więc tyle, że energia pozyskana z gruntu będzie zawsze dostępna – niezależnie od panujących warunków pogodowych.

Powietrzna pompa ciepła – warto?
A jak sytuacja wygląda w przypadku wyboru powietrznej pompy ciepła? Okazuje się, że większość urządzeń tego typu wymagać będzie wspomagania z wykorzystaniem dodatkowego źródła ciepła. Jest to szczególnie ważne w okresie zimowym, gdy temperatura powietrza może spaść nawet poniżej -25 stopni Celsjusza. Wówczas właśnie moc grzewcza powietrznej pompy ciepła oraz sprawność nie są na najwyższym poziomie z możliwych. Wygodnym rozwiązaniem będzie montaż grzałki elektrycznej, która najczęściej montowana jest w jednostkach wewnętrznych powietrznych pomp ciepła.

Warto wybrać tryb biwalentny
Aby mieć pewność, że wybrana przez nas pompa ciepła sprawdzi się przy zapewnieniu ciepła niezbędnego do ogrzania domu, warto wybrać pompę z opcją pracy w trybie biwalentnym. W takim przypadku dobrze jest ustawić minimalną temperaturę na poziomie -5oC (może być też mniej). Wówczas zyska się pewność, że udział systemu grzewczego w wytwarzaniu ciepła osiągnie poziom 98%. To naprawdę dużo!

 

Przeczytaj jeszcze: