Co wpływa na koszty ogrzewania pompą ciepła?

Interesuje Cię temat kosztów eksploatacji pompy ciepła? Zapraszamy do lektury wpisu ekspertów z firmy Ecostrus. Wybierz usługi od najlepszych w branży!

Wstęp
W poszukiwaniu alternatywnych, tańszych i proekologicznych sposobów ogrzewania budynku mieszkalnego, warto jest pochylić się nad kwestią zakupu i montażu coraz bardziej popularnych pomp ciepła. Te znane są głównie z wysokiej bezawaryjności, bezobsługowości oraz generowania dużo niższych kosztów ogrzewania, niż tradycyjne systemy grzewcze. Poznajmy zalety wyboru pompy ciepła!

Spis treści:
1. Wstęp
2. Pompa ciepła gwarancją niższych rachunków
3. Czy można łączyć pompę ciepła z urządzeniami grzewczymi?
4. Zbyt duża moc pompy ciepła? Nie warto!

Streszczenie artykułu
Nowoczesna pompa ciepła pozwala na znaczne oszczędności w kosztach ogrzewania domu. Warto jednak pamiętać, by dobrać pompę o odpowiedniej mocy grzewczej i aby ta nie przekraczała połowy tzw. projektowania obciążenia cieplnego budynku. Taka inwestycja bardzo się opłaca!

Artykuł
Choć ceny zakupu pompy ciepła są dużo wyższe, niż zakupu tradycyjnego kotła grzewczego, to inwestycja w jej zakup dość szybko się zwraca. Do tego pozwala na uniezależnienie się od drożejących paliw kopalnych. Do tego pompy ciepła znane są też z dużo niższych kosztów eksploatacyjnych. Co sprawia, że warto zainteresować się ich zakupem i montażem? Jaką pompę ciepła wybrać, by inwestycja była jak najbardziej opłacalna? Zapraszamy do lektury naszego wpisu!

Pompa ciepła gwarancją niższych rachunków
Wybór optymalnej pompy ciepła oraz jej właściwe, w pełni profesjonalne zaprogramowanie, pozwolą z pewnością na obniżenie rachunków. Eksperci z branży przekonują, że wybór pompy ciepła z wymiennikiem gruntowym gwarantować będzie dostęp do ciepła pozwalającego na ogrzanie pomieszczeń mieszkalnych do temperatury 21,5-22,5°C przez całą zimę. Takie też są oczekiwania użytkowników. A co zrobić, by wybrana przez pompa ciepła tak właśnie dobrze grzała? Warto zadbać o właściwy dobór mocy takiego systemu grzewczego. Oczywiście też najbardziej ekonomicznym sposobem grzania będzie taki, w którym użytkownicy zadbają o właściwą regulację urządzenia oraz nastawianie różnych wartości temperatury w ciągu doby – przede wszystkim dopasowanych do realnych potrzeb.

Czy można łączyć pompę ciepła z urządzeniami grzewczymi?
Do niekwestionowanych zalet nowoczesnych pomp ciepła zaliczyć należy to, że można je łączyć z różnymi innymi urządzeniami grzewczymi. W takiej sytuacji koszt ogrzewania domu wynikać będzie nie tylko z poboru energii elektrycznej przez pompę, ale również z działania tego drugiego urządzenia grzewczego. Z pewnością nie warto wybierać w takim zestawieniu podgrzewacza elektrycznego, bo ten zużywa ogromną ilość prądu. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja wówczas, gdy podgrzewacz elektryczny jest zintegrowany z pompą ciepła.

Zbyt duża moc pompy ciepła? Nie warto!
Pomysł zakupu pompy ciepła o zbyt dużej mocy grzewczej nie jest dobrym pomysłem. Najlepszym wyborem będzie taki, w którym moc nominalna pompy ciepła jest jak najbliższa wartości połowy tzw. projektowego obciążenia cieplnego budynku. W takiej sytuacji pompa ciepła będzie zapewniać optymalną temperaturę ciepła w pomieszczeniach nawet w największy mróz.

Polecane artykuły na blogu: