Co warto wiedzieć przed zakupem pompy ciepła?

Jak podają ostatnie statystyki, aż dwie trzecie kosztów utrzymania budynku wiąże się z jego ogrzewaniem. Obciążenie domowego budżetu jest więc naprawdę sporym wydatkiem. Z tego względu w ostatnich latach, ludzie i specjaliści głowili się nad oszczędniejszymi sposobami. W ten sposób powstały pompy ciepła, które oprócz niższych kosztów, zapewniają również długie i bezawaryjne działanie nawet do 50 lat.

Pompy ciepła znajdujące się obecnie na rynku są nie tylko oszczędnym sposobem ogrzewania, ale również przyjaznym środowisku. Z tego względu o produktach mówi się w kategoriach teraźniejszości i przyszłości. Zainteresowanie tym rozwiązaniem stale rośnie i dla porównania w Szwajcarii, już co trzeci dom posiada pompę ciepła.

Dlaczego warto zainteresować się pompami ciepła

Pompy ciepła to przede wszystkim wspomniane wcześniej niższe koszty związane z ogrzewaniem, ale również budową domu. Nie musimy budować dodatkowo komina czy magazynu, w którym zgromadzimy opał na zimę. Warto wspomnieć, że produkt nie wymaga również specjalistycznej obsługi. Wystarczy odpowiednio ustawić regulator i dostosować pracę całej instalacji do potrzeb każdego użytkownika. Pamiętaj, że pompa w okresach letnich może zapewnić przyjemny chłód w Twoim wnętrzu.

Kolejną zaletą przemawiająca za tym, aby rozważyć zakup pompy ciepła, jest fakt, że jej zakup szybko się zwraca. Statystyki mówią, że maksymalnie po 7 latach, w stosunku do kotłowni zasilanych gazem płynnym, olejem opałowym lub klasycznego ogrzewania elektrycznego. Jak wspominaliśmy na początku artykułu, odpowiednia instalacja posiada niezwykle długą żywotność sięgającą nawet 50 lat. Dodatkowo mamy pewność, że pompa jest przyjazna dla środowiska i na jej zakup można ubiegać się o niskooprocentowany kredyt lub dofinansowanie na tak zwaną inwestycję proekologiczną. Wszystkie te elementy stawiają ją na pierwszym miejscu wśród wszystkich produktów grzewczych.

Znakomita alternatywa dla tradycyjnego ogrzewania

Produkt można stosować w nowych, jak i modernizowanych budynkach. Jeżeli posiadasz ogrzewanie olejem opałowym lub gazem płynnym w szczególności powinieneś zwrócić uwagę właśnie na pompy ciepła. Warto nadmienić, że może stanowić alternatywę również dla gazu ziemnego, ponieważ koszt wykonania przyłącza do budynku może być bardzo wysoki. Niższe ceny ogrzewania odczujesz już po kilku miesiącach. System jest idealnym rozwiązaniem również w przypadku budynków energooszczędnych, które charakteryzują się niskim zapotrzebowaniem na ciepło.

 

Polecane artykuły: