Co warto wiedzieć o budowie pompy ciepła?

Szukasz największego wyboru nowoczesnych, niezawodnych pomp ciepła? Poznaj szeroki asortyment produktów dostępny w ofercie Eco Strus. Super jakość!

Wstęp

Budowa pompy ciepła to temat, który wyjątkowo mocno interesować będzie nie tylko osoby zawodowo związane z montażem czy produkcją tych nowoczesnych systemów grzewczych. Nierzadko również inwestorzy chcą wiedzieć nieco więcej na temat planowanych inwestycji. Warto wiedzieć więc z jakich elementów składa się każda nowoczesna pompa ciepła. Odpowiedź na to pytanie znaleźć można w poniższym wpisie. Zainteresowanych tematem zapraszamy do uważnej lektury!

Spis treści

Wstęp
Podstawowe informacje o pompie ciepła
Elementy budowy pompy ciepła

Streszczenie artykułu

Nowoczesne pompy ciepła składać się będą z wielu rozmaitych elementów. Do tych najważniejszych, zapewniających maksymalną wydajność pracy tego innowacyjnego systemu grzewczego, zaliczyć należy takie elementy jak sprężarka, parownik, skraplacz oraz zawór rozprężny.

Artykuł

Nowoczesne pompy ciepła to innowacyjne i wysoce niezawodne w działaniu systemy grzewcze, które warto poznać nieco bliżej. Jednocześnie też dobrze jest wiedzieć nieco więcej o budowie tych właśnie systemów. Więcej szczegółów można jednak poznać w dalszej części naszej publikacji. Polecamy!

Podstawowe informacje o pompie ciepła

Budowa pompy ciepła wydaje się wyjątkowo prosta, choć to urządzenie znane jest z wielofunkcyjności. Warto podkreślić, że nowoczesne pompy ciepła z powodzeniem potrafią nie tylko ogrzać budynek mieszkalny, ale również wytworzyć duże ilości ciepłej wody użytkowej. Pompy ciepła podzielić można na rodzaje głównie ze względu na to, skąd pobierają energię. Tym samym pobierać ją mogą zarówno z gruntu, jak i powietrza czy wody. Co najważniejsze zaś – w każdym z tych trzech wymienionych przypadków, nie będą emitować żadnych substancji szkodliwych do środowiska. Jak więc w istocie zbudowana jest powietrzna pompa ciepła?

Elementy budowy pompy ciepła

Pompy ciepła to nowoczesne systemy grzewcze, które składają się przede wszystkim z takich elementów jak sprężarka, parownik, skraplacz oraz zawór rozprężny. Wymienione elementy tworzą podstawowy skład obiegu chłodniczego, w którym czynnik roboczy wrze oraz odparowuje. Parametry zaś ulegać będą podwyższeniu nie gdzie indziej, jak w sprężarce. To tam właśnie wzrastać będzie temperatura oraz ciśnienie czynnika chłodniczego, co w efekcie pozwoli pozyskane ciepło spożytkować do rozmaitych celów użytkowych. Najpopularniejszymi pozostają oczywiście zasilenie instalacji grzewczej w ciepło oraz podgrzanie wody użytkowej. Warto wiedzieć, że aby można było mówić o jeszcze bardziej wydajnej pracy pompy ciepła, można wdrożyć w jej budowie dodatkowe rozwiązania techniczne. Tu mowa m.in. o wprowadzeniu pośredniego wymiennika ciepła, czyli przechładzacza. Jego rolą jest wstępne podgrzewanie czynnika chłodniczego już na wejściu do sprężarki. Efektem takich innowacji pozostaje znaczne obniżenie zużycia energii elektrycznej oraz jednoczesne zwiększenie efektywności pracy pompy ciepła. Warto również podkreślić, że jednym z najważniejszych elementów układu chłodniczego pozostaje sprężarka. To dzięki niej możliwe jest sprawne funkcjonowanie każdej nowoczesnej pompy ciepła.