Co ma wpływ na koszty eksploatacji pompy ciepła?

 In Uncategorized

Chciałbyś zainwestować w zakup nowoczesnej pompy ciepła, ale nie znasz szczegółowych kosztów eksploatacji tego systemu? Zapraszamy do lektury naszego wpisu!

Wstęp
Zainteresowanie inwestycją w zakup i montaż nowoczesnej pompy ciepła w ostatnich latach stale rośnie. Te systemy grzewcze znane są raczej z niskich kosztów eksploatacji, wynikających głównie z wysokiej efektywności energetycznej tych urządzeń. Co dokładnie ma wpływ na koszty eksploatacji pompy ciepła? W jaki sposób można zmniejszyć te koszty? Odpowiedzi na najważniejsze pytania prezentujemy w naszym wpisie. Zapraszamy do lektury!

Streszczenie artykułu
Standard energetyczny budynku, typ pompy ciepła, zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową, a wreszcie – rodzaj systemu grzewczego. To najważniejsze czynniki wpływające na koszt eksploatacji pompy ciepła. Wybierając fachowe doradztwo w punkcie sprzedaży, inwestycję w panele słoneczne czy fotowoltaikę, koszty te można zredukować. Zdecydowanie warto!

Spis treści
1. Wstęp
2. Czynniki wpływające na koszt eksploatacji pompy ciepła
3. Sposoby na obniżenie kosztów eksploatacji

Artykuł
Pompy ciepła to innowacyjne systemy grzewcze, które spotykają się z rosnącym zainteresowaniem wszystkich tych inwestorów, którzy nie tylko chcą znacznie mniej płacić za ogrzewanie domu, ale również chcą działać proekologicznie. Warto wiedzieć więc, że wszystkie koszty eksploatacji pompy ciepła związane są ze zużyciem energii elektrycznej przez sprężarkę. W jaki sposób można skutecznie zredukować koszty ogrzewania pompą ciepła? Podpowiadamy.

Czynniki wpływające na koszt eksploatacji pompy ciepła
Mimo tego, że koszty ogrzewania z wykorzystaniem nowoczesnej pompy ciepła są dużo niższe, niż koszty związane z eksploatacją konwencjonalnych źródeł ciepła, warto wiedzieć, jakie czynniki wpływają na całkowity koszt eksploatacji tego systemu. Wyróżnić należy więc nie tylko standard energetyczny budynku, ale również rodzaj systemu grzewczego, jak i typ pompy ciepła oraz realne zapotrzebowanie osób zamieszkujących dany budynek np. na ciepłą wodę użytkową. Wiele z wymienionych czynników, w tym typ systemu grzewczego, można zoptymalizować jeszcze na etapie projektowania systemu grzewczego do nowo powstającego budynku. Pozostałe zaś z powodzeniem można zredukować wówczas, gdy z funkcjonalności pompy ciepła korzysta się na bieżąco.

Sposoby na obniżenie kosztów eksploatacji
Zmiana taryfy na zakup energii elektrycznej to jeden z powszechnie znanych i stosowanych sposobów na to, by obniżyć koszt eksploatacji pompy ciepła. Czy to jedyna opcja? Oczywiście, że nie. Doświadczeni fachowcy z branży podpowiadają, że równie dobrym pomysłem będzie zasilenie obiegu wtórnego pompy ciepła z wykorzystaniem kolektorów słonecznych. Świetnym pomysłem będzie także zmniejszenie zużycia prądu dzięki wykorzystaniu instalacji fotowoltaicznej. Dodatkowo warto zastanowić się również nad inwestycją w ogrzewanie podłogowe. Ta opcja sprawdzi się zwłaszcza wówczas, gdy zdecydujemy się na instalację pompy ciepła powietrze/woda. O jakich oszczędnościach w kosztach eksploatacji można mówić w takim przypadku? O takich, które sięgać będą wartości nawet 15-20 %. O inne pomysły na generowanie oszczędności warto pytać konsultantów i sprzedawców pomp ciepła w dobrym miejscu ich dystrybucji. Z fachowego doradztwa zawsze warto skorzystać!

 

Polecane artykuły na blogu: