5 mitów o pompach ciepła

 In Publikacje

Pompy ciepła to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością – szczególnie w nowoczesnym budownictwie energooszczędnym. Pompa ciepła jest zautomatyzowana, ekonomiczna, bezobsługowa. To dlatego przyczynia się w dużym stopniu do zmniejszenia zużycia paliw konwencjonalnych oraz obniżenia kosztów ogrzewania budynku. Panuje jednak wiele mitów wokół pomp ciepła. Wyjaśniamy najpopularniejsze z nich.

Pompa ciepła musi być droga

Wiele osób nie decyduje się na instalację pomp ciepła, myśląc, że są one bardzo drogie. Przede wszystkim trzeba podkreślić, że przy prawidłowo zamontowanej pompie ciepła, rachunki za ogrzewanie domu będą znacznie niższe, dlatego inwestycja szybko się zwróci. Oczywiście początkowe koszty inwestycyjne mogą być wyższe o ok. 60% w porównaniu z systemem opartym wyłącznie na samym kotle. Pompy ciepła są jednak rozwiązaniem ekologicznym, dlatego istnieje wiele programów subsydiowanych przez państwo, więc można liczyć na dofinansowanie.

Pompy ciepła są mało wydajne

Panuje przekonanie, że pompy ciepła w niskich temperaturach są mało wydajne. Należy wyjaśnić, że w przypadku pomp ciepła powietrze/woda, w momencie, gdy temperatura zewnętrzna znacząco spada, załącza się grzałka elektryczna. Jest ona używana przez okres niezbędny do dodatkowego grzania. Gruntowe pompy ciepła wykorzystują wodę głębinową, czyli taką, która znajduje się głęboko pod powierzchnią. Temperatura jest tam stała przez cały rok – w przeciwieństwie do temperatur zewnętrznych. Pompy ciepła są więc wydajne niezależnie od pory roku.

Pompy ciepła nadają się jedynie do ogrzewania

Pompy ciepła posiadają także funkcję chłodzenia poprzez odwrócenie cyklu. To kompletne urządzenia z możliwością przełączania. Chłodzenie odbywa się za pomocą konwektorów wentylatorowych.

Pompy ciepła są głośne

To kolejny powszechny mit. Poziom mocy akustycznej jednostki zewnętrznej podczas ogrzewania wynosi średnio 54-57 dB. Ciśnienie akustyczne wynosi od 35 do 38 dB przy 5m oraz od 29 do 32 dB przy 10m. Dla porównania, 30 dB to spokojna ulica bez ruchu, 50 dB to szum w biurach, a 60 dB to odkurzacz.

Pompy ciepła sprawdzają się tylko w nowym budownictwie

Pompy ciepła mogą być idealnym rozwiązaniem przy termomodernizacji istniejących już budynków. Należy jednak zwrócić uwagę na typ i pojemność pompy, a także wziąć pod uwagę takie kwestie, jak m.in. urządzenia rozprowadzające ciepło, izolacja budynku, temperatura robocza. Można także skorzystać z opinii fachowców, którzy wybiorą najbardziej odpowiednie rozwiązanie.

 

Polecane wpisy na blogu: