Montaż pompy ciepła typu split krok po kroku

 In Publikacje

Montaż pomp ciepła typu split może wydawać się nieco skomplikowany, ponieważ instalator musi sam wykonać część układu chłodniczego. Jednak niemożliwe nie istnieje – zobacz, jak prawidłowo wykonać instalację tego rodzaju pompy ciepła krok po kroku.

Wprowadzenie

Należy zaznaczyć, że pompa ciepła typu split składa się z dwóch części: zewnętrznej oraz wewnętrznej jednostki. Ta pierwsza – jak sama nazwa wskazuje – znajduje się na zewnątrz budynku, natomiast ta druga, analogicznie, w środku – najczęściej wiesza się ją na ścianie lub ustawia na podłodze. Obie te jednostki trzeba połączyć specjalnymi przewodami ze znajdującym się w nich czynnikiem chłodniczym. Tym jednak zajmuje się już profesjonalny instalator, ponieważ to bardzo ważny element całej instalacji.

1: Zrobienie instalacji chłodniczej

Jak zatem ją zrobić? W tym celu należy, za pomocą lutowania twardego, połączyć miedziane rury w osłonie gazu ochronnego, jakim jest azot. Oznacza to, że w trakcie procesu do wnętrza rury wprowadza się właśnie ten gaz. Dzięki takiemu rozwiązaniu unika się prawdopodobieństwa pojawienia się zanieczyszczeń, które mogą mieć zły wpływ na późniejszą pracę pompy ciepła typu split. Już na tym etapie należy zadbać o pompę ciepła i jej długoletnie działanie.

2: Próba szczelności

Próba szczelności układu chłodniczego polega na odcięciu butli z azotem i poczekaniu około pół godziny, z jednoczesnym obserwowaniem ciśnienia w układzie. Ciśnienie to powinno wynosić od około 20 do 43 bar. W trakcie tego należy również sprawdzić szczelność połączeń za pomocą pianki lub czujnika elektrycznego. Rezultat próby trzeba umieścić w stosownym protokole.

3: Czyszczenie układu chłodniczego

Jeśli powyższa próba przebiegła pomyślnie, nadchodzi czas na wyczyszczenie i osuszenie układu chłodniczego. Trzeba to zrobić poprzez wytworzenie w nim próżni przy użyciu tzw. pompy próżniowej. Takie rozwiązanie umożliwia wybawienie wszelkiej wilgoci z rur.

4: Wypełnienie instalacji czynnikiem chłodniczym

Wyczyszczony układ nadaje się do wypełnienia go czynnikiem chłodniczym. Jednostka zewnętrzna powinna mieć go w wystarczającej ilości dla całej pompy. Wystarczy jedynie dodać wody grzewczej do jednostki wewnętrznej.

5: Pierwsze uruchomienie i sprawdzenie

Montaż jest praktycznie gotowy! Teraz należy sprawdzić, czy wszystko (między innymi sprawność pompy ciepła) jest w porządku poprzez pierwsze uruchomienie pompy ciepła i ustawienie poszczególnych parametrów.

Od tego momentu możesz ogrzewać dom pompą ciepła!

Warto przeczytać: