Jak dobrać pompę ciepła?

 In Publikacje

Pompy ciepła są coraz częściej wybieranym rozwiązaniem do domów. Nic w tym dziwnego, bowiem są przede wszystkim ekologiczne, a jednocześnie tanie w eksploatacji. Jeśli jesteśmy na etapie wybierania urządzenia grzewczego do domu, z pewnością warto się nimi zainteresować. Jak dobrać pompę ciepła? Podpowiadamy, jakie czynniki trzeba koniecznie wziąć pod uwagę.

Spis treści:

  • Moc grzewcza pompy ciepła
  • Pompy ciepła a moc elektryczna i moc chłodnicza
  • Współczynnik COP pomp ciepła

Z wpisu dowiesz się, na jakie parametry trzeba zwrócić uwagę, aby odpowiednio dopasować pompę ciepła do zapotrzebowania.

Moc grzewcza pompy ciepła

Moc grzewcza pompy, czyli Pg, określa energię, z jaką sprężarka będzie dostarczać ciepło do instalacji. Moc ta ma kluczowe znaczenie dla poprawnego działania całego systemu. Pompa ciepła o niewystarczającej mocy nie ogrzeje budynku. Zbyt duża wartość z kolei będzie się wiązać z nadmiernym zużyciem prądu.

Dopasowując Pg, wybierzmy to, które będzie równe maksymalnemu zapotrzebowaniu na ciepło. Pompa ogrzeje skutecznie dom przy najniższych temperaturach na zewnątrz. Drugim wariantem jest wybór Pg, które stanowi ok. 70% zapotrzebowania maksymalnego. W takich przypadkach niezbędne będzie dodatkowe urządzenie grzewcze.

Pompy ciepła a moc elektryczna i moc chłodnicza

Jak dobrać pompę ciepła? Bardzo ważna jest również moc elektryczna (Pe) oraz moc chłodnicza (Pch).Ta pierwsza określa maksymalną ilość energii wykorzystywaną przez sprężarkę. Im mniejszy wskaźnik, tym tańsza eksploatacja. Moc chłodnicza z kolei informuje o mocy, z jaką sprężarka może maksymalnie pobrać ciepło z dolnego źródła. Musimy zadbać o to, aby wartość Pch była możliwie jak najwyższa.

Współczynnik COP pomp ciepła

Wybierając pompę ciepła, trzeba także zwrócić uwagę na bardzo istotny parametr, jakim jest współczynnik wydajności cieplnej COP, czyli coefficient of performance. Wskaźnik ten informuje o stosunku pomiędzy mocą grzewczą pompy a energią niezbędną do zasilenia jej układu. Im wyższa wartość współczynnika COP, tym pompa ciepła będzie bardziej efektywna. Co istotne, uzyskuje on najwyższe wartości w przypadku, gdy różnica temperatur systemu grzewczego i źródła dolnego jest najmniejsza.