Energooszczędny dom – czy warto?

 In Publikacje

Energooszczędny dom staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Nie ma się czemu dziwić, bowiem kwestia tkwi zarówno w zaostrzających się przepisach budowlanych – szczególnie w nowych warunkach technicznych, które obowiązują od 01.01.2017 roku – oraz w niższych cenach instalacji, bez których budynek w zasadzie nie mógłby istnieć. Kolejną z przyczyn jest także zwiększająca się świadomość ekologiczna społeczeństwa. Dlaczego opłaca się budować energooszczędne domy i jakim rozwiązaniom warto przyjrzeć się bliżej?

Problemy energetyczne

Szczególnie w ostatnich latach coraz częściej słyszymy o problemach energetycznych. Dotyczy to zarówno skali mikro, jak i makro. Niestety, ale nadal wielu Polaków nie wie, które elementy gospodarstwa domowego pochłaniają bardzo dużo energii. Wynika to z sondażu „Energooszczędność w moim domu”. 46% respondentów stwierdziła, że najbardziej energochłonnym czynnikiem w domu jest ogrzewanie. To ta odpowiedzieć jest najbliższa prawdy.

W budownictwie jednorodzinnym ogrzewanie pomieszczeń oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej to ponad 70% rocznych kosztów utrzymania domu. Wyniki te bywają naprawdę zaskakujące, a zarazem niepokojące. Do ogrzewania budynków nierzadko wykorzystuje się paliwa kopalne, których zasoby się wyczerpują.

Szczęśliwie istnieją energooszczędne rozwiązania systemowe w budownictwie jednorodzinnym. By lepiej zobrazować problem, warto posłużyć się przykładem. Średnie zapotrzebowanie na ciepło w konwencjonalnych budynkach, które wybudowano starymi metodami, wynosi od 120 do 250 kWh/m2 rocznie. Dzięki zastosowaniu efektywnych rozwiązań systemowych oraz odpowiedniej izolacji, możliwe jest zmniejszenie standardu energooszczędnego do 70, a nawet 40 kWh/m2 w skali roku.

By możliwe było uzyskanie takiego standardu, konieczne jest zastosowanie wysokowydajnych urządzeń grzewczych, a także systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem wilgoci oraz ciepła. Muszą one spełniać kryteria budownictwa energooszczędnego.

Wybór energooszczędnego ogrzewania

Instalacja wodna w domu jednorodzinnym może być złożona z systemu ogrzewania ściennego lub podłogowego oraz niskotemperaturowego źródła ciepła – najlepiej pompy ciepła.

Idealnym rozwiązaniem, jeśli decydujemy się na energooszczędny dom, jest kompletny system. Dzięki niemu możliwe jest wygenerowanie 30% oszczędności w porównaniu do tradycyjnego ogrzewania. Istnieje kilka rodzajów pomp ciepła, dlatego możliwe jest wybranie rozwiązania skrojonego na miarę swoich potrzeb.